loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

blog_img

Günümüzde artık araçlar için klima temel bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Kısa veya uzun yol fark etmeksizin yolculuğunuzun konforlu bir şekilde geçmesini istiyorsanız klimanızın arızasız çalıştığından emin olmalısınız. Klimanın tam olarak araba içini soğutmadığı veya araba içine sıcaklık vermediği durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda ilk akla gelen klimanın mevcut gaz durumudur.

 Normal koşullarda klima gazı tükenme veya azalması gibi bir durum göstermez. Yani klima gazının azalması veya bitmesi normalde yaşanan bir durum olarak görülmemektedir. Eğer aracınızın klima gazında bir azalma durumu meydana gelmişse klimanızın sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir veya klima borularda bir kırılma meydana gelmiş olabilir. Peki klima gazınızın azaldığını nasıl fark edebilirsiniz? Klimanın dış kısmında karlanma denilen olayın gerçekleşip gerçekleşmemesi size klimanızda azalma meydana gelip gelmediğini belirtecektir. Kısacası eğer karlanma denilen olayı gözlemliyorsanız klima gazında bir azalma meydana gelmiştir. Klima normalde yaptığı soğutma veya ısıtma işlemini tam olarak yapmıyorsa klima gazının azaldığı veya bittiği gibi durumlar üzerinde durabilirsiniz. Tabii ki bunun sebeplerinin belirlenmesinin uzmanlar tarafından belirtilmesi ve uygulanması en doğru tercih olacaktır. Klima gazında azalma meydana geldiğinde cevaplanması gereken soru ‘klima gaz dolumu nasıl yapılır?’ olacaktır.

Araç Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Araç sahiplerinin kendilerinin klima gaz dolumu yapmak istediğinde çoğunlukla merak ettiği soru ‘Klima gaz dolumu nasıl yapılır?’ olmaktadır. Fakat araç klimalarına gaz dolumu işi maalesef bu işi bilmeyen ve tecrübesiz olan kişilerin uygulayabileceği basit bir işlem değildir. Eğer daha önce bu işlemi yapmadıysanız veya bu konuda herhangi bir tecrübeniz yok ise aracınız için araç teknik servis yerlerini kullanarak bu işi uzmanlarına bırakmak daha doğru olacaktır. İşin uzmanları ilk olarak klimada oluşan hasarın sebebini inceleyerek tespit yapmakta ve daha sonra tamirini yapmaktadır. Ve hasar düzeltildikten sonra bir sonraki işlem olarak gaz dolum yapılır. Teknik servis gibi yerlerde gaz dolumu için özel dolum sistemleri bulunmaktadır. Araçların marka ve modellerini göz önünde bulundurarak sadece ihtiyaç olunan kadar klima gazını klimaya basan bu sistemler teknik servis gibi yerlerde bulunmaktadır. Araç klimalarının içindeki gaz türleri farlılık gösterebilir. Günümüz piyasında yeni üretim araçların çoğunda gaz olarak R410 kullanılmaktadır. Eski araçlarda ise R22 gazı bulunmaktadır. Günümüze bakıldığında R22 gazının hala piyasada devam ettiği ve kullanılmakta olduğu görülmektedir. Fiyatları karşılaştırıldığında R22 gazının R410 gazına göre daha makul fiyatta olduğu görülmektedir ve bu sebepten ötürü olsa gerek günümüzde hala R22 gazına olan isteğin fazla olduğu görülmektedir. Bu gazlardan ilk olarak R410’u ele aldığımızda bu gaz kimyasal ve likitten meydana gelmektedir ve bu nedenle hangi maddenin azaldığı tespit edilemez. Bu yüzden dolum işlemi sırasında klima içindeki gaz çalkalanır. Vakum işlemi uygulanarak klima içi boşaltılır ve daha sonrasında içindeki gazın tamamen boşaltılan boş klimaya gaz dolumu yapılır. R22 gaz dolumu daha basit işlemler barındırmaktadır. Burada ise ne kadar gaz eklenmesi gerektiği, klima içindeki gaza göre belirlenerek dolum cihazıyla otomatik şekilde gaz ile dolum yapılır.

Designed By Teknolojik bilişim