loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur?

Araç Klimasından Kötü Koku Gelmesi Neden Olur?

blog_img

Araç kliması özellikle araç sahipleri için oldukça konfor sağlayan aynı zamanda araç içinde bulunan havanın kalitesi için önem verilen bir donanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz kış fark etmeksizin kullandığımız bu araç klimalarının bakımına da önem vermemiz bizler için oldukça gereklidir. Bakımsız kalan araç klimaları birçok sorun oluşturabilmektedir. Bunlardan biri klimanın araba içi ortama kirli ve kötü koku yaymasıdır. İnsan sağlığı için kullanılan havanın solunum yolu üzerinde olan etkileri bilinen bir gerçektir. Ve özellikle araç içinde uzun zaman geçiren bir bireyseniz bu kirli ve kötü koku yayan klima size oldukça rahatsızlık verecektir. Arabanızın klimasından gelen kötü koku doğal olarak oluşabilmekte veya herhangi bir arızadan kaynaklanıyor olabilmektedir. Klima temizleme işlemi size bu rahatsız edici kokudan kurtaracak bir işlemdir.  

Araç Klimasından Kötü Koku Neden Gelir?

Araç klimanızın kökü koku yayması klima üzerinde biriken polenler, tozlar, bakteriler, böcekler gibi birçok etkenle oluşan küflenme denen olayın oluşmasından kaynaklanıyor olabilir. Ve bunun sonucunda araç içine sağlığınıza zarar verecek ve koku olarak da sizi rahatsız eden bir hava yayılmaktadır. Klima sisteminizde üreyen bakteri ve virüsler çok hızlı üreyen zararlı olabilen yapılardır ve başta solunum yolları olmak üzere vücut sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Klimanızın bakım ve temizliğini düzenli olarak yaptırmak sizin sağlığınız ve klimanızın ömrü için oldukça önemlidir.

Klima sistemi içinde biriken bakteriler nemli ve karanlık ortamlarda çok hızlı bir şekilde üreyip çoğalabilmektedir. Klimanın içi ise bu ortam koşullarını bütünüyle sağlamaktadır. Aslında aracınızın klima sistemlerinde bu bakterilere karşı bazı klima filtreleri bulunur fakat zaman içinde bu filtreler işlevini yitirmeye başlar ve işlevini yerine getirmemeye başlar. Ve bunun sonucunda ise bakteriler hızla çoğalır araç içindeki hava kalitesini bozarak ortama kötü koku verilmesine sebep olur.

Klima fitresine zamanla yapışarak biriken kir ve tozlarda klimanızın içinden kötü koku yayılmasına sebep verebilmektedir. Klima genel sistem işleyişi olarak dışarıdan sağladığı havayı belirli bir sıcaklıkla içeriye verirken dışardan aldığı havadaki tozları kendi içeriğinde biriktirir. Klima bakımının uzun süre yapılmaması bu tozların klima içinde birikmesiyle bir süre sonra araç içine kötü koku olarak yansımaktadır. Kötü kokuyla beraber araç içerisine verdiği havayı tozlu olarak verebilmektedir. Ve bu havanın kalitesini bozarak sizin için rahatsız edicidir. Polen filtresi değişimi bu yüzden oldukça önemlidir. Polen filtresi sistem gereği dışarıdan sağlanan havadaki tozları tutan bir filtredir. Klimayı çok fazla kullanan bir sürücü iseniz ve filtreyi uzun zamandır değiştirmediyseniz kötü kokuların sebebi olabilir. Burada ise filtreyi temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekmektedir. Genelde işin uzmanları tarafından polen filtresinin temizlenmesi yerine değiştirilmesi önerilmektedir.

Bir başka sebep ise araçlarınızın motor bölümüne saklanan hayvanlar olabilmektedir. Küçük ebatlı hayvanların, motor kısmında klima peteğine sıkışması ve çıkamaması ile hayvanlar orada ölebilmektedir. Aracınızı kullanmadan önce burayı kontrol etmek aracınızda meydana gelebilecek kokuları hem engeller hem de orada bulunan hayvanı kurtarabilmektedir.

Hayvanların ölmesiyle orada kalan bedenleri çürüyerek koku oluşturur ve bu koku klima sistemleri aracılığıyla araç içine verilir. Aslında bu çürümüş koku oldukça fazla olduğu için fark edilebilir olmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim