loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Otomatik Vites ve Yarı Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

Otomatik Vites ve Yarı Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

blog_img

Otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark ile otomatik ve manuel vitesli araçların arasındaki fark sürekli merak edilmektedir. İlk olarak şu belirtebiliriz. Ülkemizde en fazla manuel araçlar bulunmaktadır. Daha sonra otomatik ve en son yarı otomatik araçlar bulunmaktadır. Peki, bir araç yarı otomatik olunca ne olur? Yarı otomatik nedir? Ve diğer araçlarla arasındaki fark nasıldır? Konu hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz.

Yarı Otomatik Vitesli Araçlar

Bu araçlar, uzun mesafe yollarında, sürücülerin yardımcısıdır. Aynı zamanda trafik yoğunluğu olan şehirlerde ise oldukça kullanışlıdır. Sürücünün bütçesine çok yardımı olan bu araçlar, sürüşü de kolaylaştırmaktadır. Kısa olarak bu iki araç türü arasındaki farkı belirtmemiz gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

İlk olarak vites nedir? Vites, motora hareket etmesi için iletin gücün aynı zamanda tekerleklere iletilmesini sağlayan önemli bir parçadır. Her araçta bulunmaktadır. Vitesi değiştirdiğinizde, aslında tekere giden gücü de değiştirmiş oluyorsunuz. Vitesin üzerinde bulunan rakamlar, tekere iletilen gücü göstermektedir. Yani gaza bastığınızda, tekerleklere giden gücün çok olması gerekmektedir.Siz o şekilde gaza yüklenirken, vitesi 1!e ya da 2’ye alamazsınız. Eğer alırsanız, motoru güçten dolayı boğabilirsiniz. Bu da bir süre sonra, araçta arızaya sebep olacaktır.

Yarı otomatik olan araçlarda, debriyaj bulunmaz. Buna bağlı olarak yarı otomatik olan araçlar, yakıt konusunda, manuel araçlara göre daha konforlu ve daha ekonomiktir.

Aynı zamanda otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark konusunun en belirgin noktası kullanımdır. Bu araçların kullanımı, diğer araçların kullanımına göre çok daha fazladır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Birçok kişi şu yanılgıya düşüyor. Yarı otomatik araçlarda da debriyaj bulunmuyor. Buda görünüm bakımından tam otomatik araçlar ile karıştırılmasına sebep oluyor. Bir araçta debriyaj yoksa bu o aracın tam otomatik olduğu anlamına gelmiyor. Lütfen bunu karıştırmayın.

Bizler bu konuda otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark konusunu açıklarken, bu yanlışa düşmenizi engelliyoruz, yarı otomatik viteslerde, vitesin üzerinde farklı harfler bulunmaktadır. İlk olarak bu harflerin anlamına bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. İşte bilinmesi gereken harfler ve anlamları:

D harfi: Drive demektir. Aracı çalıştırdığınız zaman, ilk hareketi vermeden vitesi D harfine getirmeniz gerekmektedir.

N harfi: Neutral demektir. Otomobili boşa almak istiyorsanız, vitesi N harfine getirmeniz gerekmektedir. Özellikle kırmızı ışıkta, ya da duraksadığınızda aracı N’ye getirebilirsiniz.

R harfi: Reverse anlamına gelmektedir. Aracınızı geri geri getirecekseniz, ilk olarak R harfine getirmeniz gerekmektedir. Bu harfe getirmeden önce aracınızın hareketsiz ve durgun olduğundan emin olmalısınız.

P harfi: Park anlamına gelmektedir. Aracınızı durdurduktan sonra, bu harfe getirebilirsiniz.

Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Farklılıkları

Otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark konusunu daha detaylı olarak şu şekilde ele alabiliriz:

  1. Tam otomatik parça kullandığınızda vites geçişini hissetmezsiniz. Ancak yarı araç kullandığınızda bu geçişi hissedebilirsiniz.
  2. Tam otomatik araç kullandığınız da yokuşta durduğunuzda, araç geri geri kaymayacaktır. Tutuşu bulunmaktadır. Ancak yarı otomatik aracınızda, kalkış desteği bulunmuyorsa, aracınız geri geri kayabilir. Bu da sizi sıkıntıya sokabilir.
  3. Bu araçlar manuel olarak kullanılmaktadır. Ancak yarı otomatik araçları isterseniz, manuel olarak da kullanabilirsiniz.
  4. Tam otomatik olan araçlarda güç konvertöre gideceği için tork kaybı yaşanabilmektedir.

Yukarıdan da anlayabileceğiniz gibi otomatik vites ve yarı otomatik vites arasındaki fark bu şekildedir. Sizler de bütçeniz eve kullanım tarzınıza göre bu iki araç arasından tercih edebilirsiniz. Otomatik araçlarda, kişinin kayma korkusu bulunmaz. Ancak yarı otomatik kullanan bir kişinin kayma riski olabileceği için, kalkış desteği olan bir araç alması daha doğru olacaktır.

Yapılan testler, aynı zamanda yarı otomatik olan araçların daha az yakıt tükettiğini ortaya koymuştur. Sizler de bu kriterleri göz önünde bulundurarak tercihte bulunabilirsiniz.

Yokuşta duran yarı otomatik bir araçta, mekanik bir sitem devreye girdiği için, zamanla debriyaj balatası zarar görebilmektedir. Ancak tam olan otomatik araçlarda bu tür bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak ne kadar da olsa, yarı otomatik olan bir araçtan, tam otomatikmiş ya da tam manuelmiş gibi performans beklememek gerekir.

Designed By Teknolojik bilişim