loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Triger Kayışı Veya Zinciri Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Veya Zinciri Ne Zaman Değişir?

blog_img

Araç içerisinde en sık kullanılan teknik terim ve teknik parçalardan biri triger kayışı olarak bilinmektedir. Bu otomotiv parçası, aslında mekanik işlemin önemli kısımlarından biri olarak kabul edilir. Sürekli bir şekilde araç hareket ettikçe çalışma gösteren bu parça belirli bir süre sonrasında aşınabileceği için triger kayışı değişimi işlemi ihtiyacı ortaya çıkar.

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı için değişimin ne zaman yapılacağı ve nasıl yapılacağı öncesinde aslında net olarak bu parçanın tanımının yapılması gerekir. Bu önemli parça; motor içerisinde bulunan kam ve krank milinin birbirine eş değer bir şekilde dönüş gerçekleştirmesi ve motor silindirlerinin her birinin doğru zamanda ateşlenmesi açısından motor içerisindeki dahili bileşenlerden birisidir. Bu kayış sayesinde motor devridaim ve gergi rulmanı ile birleşerek triger seti elde edilir.

 

Triger Seti Ne Kadar Süre Kullanılır?

Triger seti bahsedildiği şekilde içerisinde kayış, devridaim rulmanı ve gergi rulmanı gibi bir üçlü sayesinde elde edilir. Bu üçlü içerisinde özellikle kayış en fazla yıpranan ve genellikle ısıya bağlı olarak ömrü tükenen bir parçadır. Ancak yine de triger kayışı ömrü birkaç ay ya da 1-2 senelik bir süreç değil çoğu zaman üreticilere bağlı olarak 4 veya 5 yıl şeklinde ifade edilmektedir.

Aslında bugün profesyoneller tarafından belirtildiği üzere triger kayışı değişimi için net bir tarih belirlemek mümkün değildir. Ama ortalama 4-5 yılda bir değişimin gerçekleştirilmesi, periyodik bakımlar ve inceleme sonrasında karar verilerek sağlanabilir. Daha çok aracın kullanıldığı bölge, trafiğin durumu, araç kullanıcısının yaklaşımı ve kullanım alışkanlıkları gibi birçok nokta triger kayışı ömrü üzerinde etki oluşturmaktadır.

 

Triger Kayışı Ömrü Kaç Kilometrede Tamamlanır?

Triger kayışı ömrü için belirli bir zaman aralığından bahsetmek yerine aslında daha çok kaç kilometrelik bir kullanım sonrasında değişim yapılmasından bahsetmek doğru olur. Çünkü aracın kalitesi, modeli, aracın kullanıldığı yolun durumu, kullanıcının ne kadar profesyonel veya aracı hor kullandığı gibi birçok faktöre bağlı olarak bu süreç değişebilir. Ancak yine profesyonel kişiler ve otomotiv üreticileri açısından bakıldığında göz önünde bulundurulan triger kayışı kullanım kilometresi 90-140 bin kilometre arasında görülmektedir.

Özellikle ikinci el bir araç satın alınması durumunda aracın kaç kilometre yapmış olduğu ve ne kadar yorulmuş olduğu göz önünde bulundurularak, triger kayışı kontrolü gerçekleştirilebilir. Temel olarak çok yeni ve temiz bir ikinci el araç satın alınmadığında, hiç risk alınmadan kayış değişimi gerçekleştirilmesi daha sağlıklı bir sonuç oluşturabilir.

 

Triger Kayışı Değişim Fiyatları Ne Kadardır?

İster size ait bir arabada ister satın aldığınız ikinci el bir arabada uzman kontrolü sonrasında veya kullanıcı tecrübesi ile birlikte triger kayışı değiştirme işlemi uygulamak isteyebilirsiniz. Bu değişim işleminde sadece kayışı değiştirme veya tamamen set değiştirme gibi iki farklı işlem gerçekleştirilebilir. Bu noktada kayış veya set değiştirme işlemlerinde fiyatlar farklılık gösterebilir.

Genellikle araçlarda set değişim ihtiyacı çok nadiren ortaya çıkar ve set içerisinde en fazla hasar görmüş değişmesi gereken parça triger kayışı olmaktadır. Kayışın değiştirilmesi noktasında da öncelikle aracın marka ve modeli önemli bir faktör oluşturmaktadır. Tabi bununla birlikte uygulanan işlemdeki işçilik ve servis ücretleri de göz önünde bulundurulursa, rakamlar çok daha net bir şekilde belirlenebilir.

Triger kayışı değiştirme işlemleri sırasında çok önemli ayrıntılardan birisi kayış değişimi ile birlikte devridaim pompasının değiştirilmesi noktasıdır. Birçok kişi bu değişimin yapılmasına yanaşmasa da devridaim pompası içerisinde boşluklar oluşması veya su kaçakları yaşanması gibi noktalar kayış değişimi sonrasında yine farklı sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Araba Motor Kayışı (Triger Zinciri) Neden Kopar?

Arabalarda motor triger kayışı veya zinciri kopmasının en büyük nedeni uzun yıllar boyunca kullanılmış olması ve aşınmasıdır. Genellikle motor kayışı koptuğunda motordaki Krank mili, eksantrik mili ve supaplar gibi birçok önemli parçaya da zarar verebilir. Bu yüzden ikinci el araç alanlar sıvı bakımına ek olarak risk almamak için triger setini de değiştirirler.

 

Motor Kayışı Koparsa Ne Olur? Triger Kayışı veya Zinciri Kopması

Motor triger kayışı uzunca yıllar kolay kolay kopmaz . Aracın hor kullanılması değişim sürecini azaltır ancak ne kadar temiz kullanılırsa kullanılsın özellikle ağır bakımda değiştirilmesi gereklidir. Eğer değişim yapılmadıysa ve koptuysa araç çalışmaz çalışır çünkü motorun içindeki dişli parçaları döndüren mekanızma bu parçaya bağlıdır. Bisiklet zinciri gibi düşünebilirsiniz. Pedal hareketlerini tekerleğe bu parça aktarır ve koparda çalışmaz.

 

Triger Kayışı veya Zincirinin Koptuğu Nasıl Anlaşılır?

Triger Kayışı veya triger zincirinin koptuğu eğer bazı markalarda gözle görülür şekilde anlaşılır. Bu parça koptuğunda araç gaz yemez ve çekici ile götürülmesi gerekir. 

 

Araçta Triger Kayışı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Her araçta mutlak bir şekilde triger kayışı bulunduğu düşünülebilir. Fakat özellikle günümüzün yeni nesil araçları göz önünde bulunduğunda bazı araçlarda bu kayış yer almamaktadır. Çünkü bazı araç modellerinde kullanım ve sistematik amaca bağlı olarak kayış yerine triger zinciri kullanımı tercih edilmiştir. Bu durumda zincir sisteminin yer alması ile birlikte değişim ve kullanım ömrü ihtiyaçları çok daha farklı olabilir.

 

Sizde bu tür maliyetlere para harcamamak için uzun dönem araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

 

Designed By Teknolojik bilişim