loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

blog_img

Akü bitmesi, sürücülerin en çok korktuğu konuların başında gelmektedir. Ancak her akünün ömrünün olduğunu ifade etmemiz gerekmektedir. Ortalama her akünün yaklaşık 5 yıllık bir kullanım süresinin olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yolda ya da gittiğiniz bir yerde akünüz biterse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Eğer cevabınız “Hayır” ise kesinlikle doğru adrestesiniz. Akü bitimi hakkında merak edilen tüm noktaları sizlere açıklayacağız.

Akü bittiğinde yapılacakların araç sahipleri tarafından bilinmesi gerekmektedir. Akünüz bittiği zaman zor durumda kalmadan olaya anında müdahale edebilirsiniz. Ancak bunun için ne yapılması gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Akünün Ömrü Ne Kadardır?

Akü araçlar için en önemli parçaların başında gelmektedir. Akülerin bu kadar önemli olmasını en temel sebebi, araçların elektronik aksanının çalışmasını sağlamaktadır. Akünün bittiğini çeşitli şekilde anlayabilirsiniz. Ancak en temel, aracınız çalışmadığında akünün bittiğinden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey, akünüzü değiştirmek olacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ortalama bir akünün ömrü 4 ila 5 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Akünüzden yüksek verim almak istiyorsanız, akünüzün bakımını kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir. Akü bakımı aksatıldığı zaman e yazık ki hem akünüzün kullanım ömrü azalacak hem de üründen çok fazla verim alamayacaksınız.

Akü Bittiğinde Ne Yapılabilir?

Akü bittiği zaman yapılması gereken pek çok şey bulunmaktadır. Ancak her şeyden önce kesinlikle paniğe ve telaşa kapılmamanız gerekiyor. İlk olarak aracınızı ittirmeye başlayabilirsiniz. Halk arasında da vurdurmak olarak adlandırılan bu yöntemi kullanarak aracınızın hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntemi, yanınızda biri varken kullanabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Çünkü hem aracı kontrol etmek hem de ittirmek çok sıkıntılı olacaktır. Çevrenizde biri varsa yardım isteyin ve aracı itmelerini isteyin. Onlar aracı iterken, kontağı açın ve debriyaja basın. Daha sonra araç hareket etmeye başlarken hızlı bir şekilde ikinci vitese geçin. Eğer bu yöntemle de aracınız çalışmıyorsa, bu durumda mutlaka akünüzü değiştirmeniz gerekecek.

Aküler Neden Biter?

Akülerin neden bittiği de en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Akülerin bitmesinde pek çok sebebi olduğunu ifade edebiliriz. Akü bitme sebeplerinden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Kullanılmadığı halde radyo, kalorifer ve ısıtıcı gibi çalışanların açık kalması
  • Havanın çok soğuk olması aracın aküsünün donmasına ve bitmesine sebep olabilmektedir.
  • Çalışmadığı halde havalandırmanın kullanılması
  • Aracın belirli bir süreden fazla çalışmaması

Belirtilen bu durumların hepsi akü bitmesine sebep olabilmektedir. Aküsü biten pek çok sürücü ne yazık ki panikle hareket eder. Ancak akülerin bitebileceği her zaman akılda kalmalıdır. Akünün kendi kendini şarj edebildiğini de aklınıza tutmanız gerekiyor. Arada bir akünüzü uzun yolda kullanmanız, akünüzü şarj edebilmeniz adına çok önemli olacaktır.

Dilerseniz akü takviyesi de yapabilirsiniz. Ancak bu durumda yardım almanızı öneriyoruz. Sonuçta akü aracın elektrik aksanının çalışmasını sağlayan en önemli parçadır. Bu durumda bir uzmandan ya da teknisyenden destek alarak akünüzü şarj ettirebilirsiniz. Ancak şarj edilmesine rağmen aracınız çalışmıyor ya da çabuk bitiyorsa, bu durumda aracınızın aküsünün bittiğini söyleyebiliriz. Akünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, akünüzün bakımını aksatmamalısınız.

Designed By Teknolojik bilişim