loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

blog_img

Araç lastik seçimi, sağlıklı bir şekilde yol almanıza ve yoldan verim almanıza yardımcı olmaktadır. Ancak burada araç lastik seçimi nasıl yapılır? konusunu ele almamız gerekiyor. Lastik seçimi son derece önemlidir. Aracınıza en uygun lastik seçiminin yapılması gerekmektedir. Doğru lastik seçimi yapılmadığında ne yazık ki, büyük kazalara sebebiyet verebilmektedir.

Arabanın gittiği yol ile temas etmesini, varılacak yere konforlu bir şekilde varılmasını sağlayan lastikler, aracın ne önemli parçaları arasında bulunmaktadır. Yanlış ve doğru olmayan lastik seçimleri ne yazık ki, bir takım riskleri ortaya çıkarmaktadır.

Aracınızı ilk olarak satın aldığınızda gözünüze hiçbir sıkıntı yokmuş gibi gözükmektedir. Ancak mevsimler değişmekte ve beraberinde hava durumları da değişmektedir. Değişen bu hava durumu kar ve yağmuru da arkasından getirmektedir.

Araç İçin Lastik Seçimi Hakkında

Lastik seçimi doğru yapıldığında, bu size pek çok avantaj da sağlayacaktır. Aracınızın yakıt tasarrufu yapması, kısa sürede istenilen yere varılması gibi avantajlar bunlardan sadece bazılarıdır. Lastik seçimi yaparken, şu noktalara dikkat etmeniz önemli:

  • Her şeyden önce kafanıza göre lastik satın alamazsınız. Lastiklerinizin ebadını ve markasını bilmeniz, işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Lastiğin ebadının nasıl olacağını bilmiyorsanız, bunu lastiğin yan kısmını inceleyerek de öğrenebilirsiniz.
  • Bunun dışında lastik tercihi yaparken, aracı nerede ve hangi hava durumlarında kullanacağınız da son derece önemli. Lastikleri eğer kârlı ve buzlu hava da kullanacaksanız kış lastiği, normal havalar da kullanacaksınız da normal lastik tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda artça yük taşınacaksa, ona göre de lastik tercihi yapılması gerekmektedir. Doğru yüke göre de lastik seçimi yapılabilir.
  • Yukarıda da belirttiğimi gibi, aracınızı havanın -7 derece olduğu iklimlerde kullanacaksanız, bu iklim koşulunu göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu tür yerlerde de kar yağışı olacaktır.
  • Aracınızın fabrika çıkışında olduğu zamana ait, lastik hız endeksini de ön plana alarak lastik seçimi yapmalısınız.

Belirtilen bu kriterleri dikkate almadan lastik seçimi yapmak, ne yazık ki çok da doğru bir davranış değildir. Bu şekilde ne araçtan ne de lastiklerden istediğiniz verimi alamazsınız.

Lastiklerin Fiyatları Nedir?

Lastik fiyatları markadan markaya, lastiklerin kalitesinden kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Piyasa da her bütçeye uygun lastiklerin bulunması mümkündür. Ancak bilinçli bir lastik kullanıcıysanız, fiyattan ziyade daha farklı kriterlere göre lastik alabileceğinizin de bilincindesinizdir. Yukarıdaki kriterlere dikkat ederek, lastiğinizi temin etmeniz son derece önemli. Fiyatları son derece uygun olan lastikler, çoğu kişi için cazip gözükmektedir. Ancak bu aracınıza uyumlu olmamakla beraber, lastiğinizden de verim almanızı engelleyecektir Uzun vadede düşünerek, bütçenizi zorlayabilecek lastikleri de alabilirsiniz. Burada karar tamamen aracın kullanıcına aittir.

Doğru Lastik Seçimi

Doğru lastik seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Seçilen doğru lastikler, aradığınız bütün özellikleri bir arada barındırmaktadır. Güvenlik, yakıt tasarrufu ve daha nice avantajlar.. Hepsi bu şekilde bir arada olacaktır. Aynı zamanda yüksek kalitede kısa fren yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu da araçlarınızın ani kazalardan kurtulmasını bile sağlayabilir. Bazen 1 2 metre olarak küçümsenen mesafeler büyük hayati öneme sahip olabilmektedir. Doğru lastik seçimi aslında bu noktada da son derece önemlidir.

Doğru lastik seçildiğinde, bu aracınıza uzun vadede yetecektir. Aracınızın daha az yakıt kullanması, size maddi anlamda da büyük rahatlıklar sağlayacaktır. Doğru lastik seçimi, bütün bu avantajları ön plana çıkarmaktadır. Bu da aracınızın yüksek performansta hareket etmesini sağlayacaktır. Eğer aracınıza doğru lastiği nasıl tercih edeceğinizi bilmiyorsanız, bu konuda yardım alabileceğiniz uzmanlara başvurabilirsiniz. Uzmanlar, aracınıza en uygun lastikleri nasıl seçeceğinizi sizlere gösterecektir.

Maliyetten Ziyade, Kalitesine Önem Verin

Satın aldığınız lastiklerin maliyetten ziyade kalitesine önem vermeniz, sizi daha da kârlı bir duruma getirecektir. Fiyatlarının son derece cazip olduğu bu lastikler sizi kandırmasın. Bu lastiklerden uzun vadede verim alamayacağınız için, aracınızın performansını da düşürebilirsiniz. İndirimli ya da kampanyada olan pahalı lastikleri takip edebilirsiniz. Bu şekilde lastiğin hem maddi hem de manevi anlamda veriminden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz noktalara göre iyi bir lastik seçiminin nasıl yapıldığını biliyorsunuz. Aracınıza göre doğru lastik seçimine başlayabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim