loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulama

blog_img

Emniyet kemeri araçlarda mutlaka kullanılması gereken zorunlulukların arasında bulunmaktadır. Trafiğe çıkan her sürücünün ve araç içi yolcunun emniyet kemeri kullanması gerekmektedir. Kullanılmayan emniyet kemeri can kaybına sebep olabileceği gibi emniyet kemeri takmama cezasına da sebep olabilmektedir. Hayat kurtarıcı özelliği olan emniyet kemeri, son zamanlarda bir takım yaptırımlara bağlanmaktadır. Devlet emniyet kemerini zorunlu bir hale getirerek, takmayan sürücüler için bir takım cezalar getirmiştir. Maddi olan bu cezalar, en azından bazı sürücüler için caydırıcı olmaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yayınlamış olduğu kanuna göre emniyet kemerinin takmama cezası 2020 yılı için 132 TL olarak belirlenmektedir. Bu cezayı ödememeniz durumunda, cezanız her ay yüzde 5 oranında faizlenecektir.

Emniyet Kemerinin Önemi Nedir?

Emniyet kemeri araçların içerisinde belki de en önemli parçaların arasında bulunmaktadır. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının en temel sebebi, emniyet kemeri takmamaktan meydana gelmektedir. Ne yazık ki ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Kullanıcı hatalarından kaynaklanabilen bu kazaların bir kısmı da araçların arızasından meydana gelebilmektedir. Ancak her türlü sizler araç kullanırken, ya da araçlara bindiğinizde emniyet kemeri kullanmanız gerekmektedir. Araç içerisindeki en önemli güvenlik unsurlarının başında gelen emniyet kemerinin sadece uzun yolda kullanılması gerektiği gibi yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Bu yanlış düşünceyi çok dikkate almamanızı öneriyoruz. Çünkü uzun ya da kısa fark etmeksizin araca bindiğiniz anda kemerinizi takmanız gerekmektedir. Kazanın ne zaman geleceğini bilemeyiz. Bizler de emniyet kemeri kullanımının neden bu kadar önemli olduğunu sizlere açıklamak istiyoruz.

Emniyet Kemerinin Faydaları

Emniyet kemeri kullanmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak faydalarından bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:

- Kemer kullanmak sadece hafif yaralanmaya sebep olabilmektedir.
- Basit bir işlemle kemerinizi bağlayarak kendinizi kazalara karşı koruma altına alabilirsiniz.
- Kemer kullanarak göğüs ve baş gibi ciddi yararlanmalara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.
- Emniyet kemeri kullanan kişiler de yaralanma ihtimali yüzde 30 oranında azalmaktadır.
- Ciddi yaralanmaları önleyen emniyet kemeri, kesinlikle kullanılması gerekmektedir.

Emniyet Kemeri Kullanmak

Emniyet kemeri kullanmak sürücüler için bir zorunluluktan ziyade bir ihtiyaç olmalıdır. Emniyet kemerini kullanmamanın bir takım cezaları bulunmaktadır. Her yıl düzenli olarak bu cezalar artmaktadır. Sürücülerin güvenliğini sağlayacak olan emniyet kemerlerinin mutlaka kullanılması gerekmektedir. Tam olarak 132 TL ceza tutarı olan emniyet kemeri takamam cezası için erken ödemede yüzde 25'lik bir indirim alabilirsiniz. Yüzde 25'lik indirim aldığınız zaman yaklaşık 99 TL ödeme yaparak, cezanızı ödeyebilirsiniz. Eğer cezanızı ödemezseniz bir ay sonra cezanıza her ay yüzde 5 oranında faiz işleyecektir.

Kimlerin Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu Yoktur?

Herkesin emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zorunluluğu olmayan kişileri şu şekilde açıklayabiliriz:

- Park etme ve geri geri gitme yerlerinde 25 km hızını geçmeyen sürücülerin kemer takma zorunluluğu bulunmamaktadır.
- Yaralılara müdahale eden ambulanslarda hasta taşıyan özel görevi bulunan kişilerin emniyet kemeri takma zorunluluğu bulunmamaktadır.
- Yerleşim yeri içerisinde minibüs içerisinde seyahat eden yolcuların kemer takma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim