loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Hurda İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

blog_img

Ömrünü tamamlayan ve artık kullanılmaz duruma gelen araçlar, hurda olarak adlandırılmaktadır. Bu araçların ekonomiye katkı sağlaması adına, araç sahiplerine hurda indirimi uygulanmaktadır. 2019 yılında 31 Aralık tarihinde biten bu indirimin 2020 yılında da devam etmesi bekleniyor.

Sıfır kilometre araçlarda, ÖTv indirimi bitti. Daha sonra hurda indirimi araç sahiplerinin ilgilini çekmeye başladı. 2019 yılının Haziran ayında başlayan bu indirim 16 ve daha büyük yaşlı araçların trafikten çekilip, hurdaya çıkmasını amaçlamaktadır. Kişiler, hurdaya çıkan araçlarıyla yeni araçlarını 15 bin liraya kadar indirimli bir şekilde alabiliyor.

Vergisiz ve ÖTV’siz olan araçların değeri eğer 46 bin TL’nin altındaysa, bunun için 10 bin TL, 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda da 15 bin TL indirim uygulanacak. Sadece otomobiller değil, aynı zamanda kamyonlarda bu indirimden yararlanabiliyor. 70 ila 120 bin TL arasında matrahı olan araçlar 12 bin TL’ye kadar indirim kazanabiliyor. Peki, her araç bu indirimden yararlanabiliyor mu? Hurda indirimi hangi şartlara bağlı olarak sürücülere sunulmaktadır?

Hurda İndiriminin Şartları Nelerdir?

Hurda indiriminden yararlanmak istiyorsanız, bazı şartları taşımanız gerekiyor. Her şeyden önce hurdaya çıkacak olan aracınızın 16 yaşından büyük olması gerekmektedir. Peki, aracınızın yaşını nasıl öğreneceksiniz? Ruhsatınıza bakarak bu sorunun cevabını verebilirsiniz. Ruhsat yılından ziyade, araç tescil belgesinin model yılına bakarak, aracınızın yaşını hesaplayabilirsiniz. Örneğin 2005 yılında olan bir araç, 2019 yılında 14 yaşında olacağı için bu indirimden yararlanamayacaktır. 2004, 2003, 2002 vb. model olan araçlarınız hurda İndirimi uygulamasından yararlanabiliyor. Kısacası aracınızın model yılı ön plana alınarak hesaplanmaktadır.

Ancak sadece aracınızın yaşı yetmiyor. Bunun dışında yeni alacağınız araçlarda önemli. Hurdaya çıkacak olan aracınızla, yeni alacağınız aracın cinsi aynı olmalıdır. Yani hurdaya çıkan aracınız kamyonetse otomobil alamazsınız. Kamyonetse kamyonet, otomobilse otomobil alabilirsiniz. Araçların motor gücü ya da model gibi herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Hangi Araçlar Hurda Sayılabilir?

Hurda indirimi uygulamasından yararlanabilmek için hurdaya çıkacak olan araçların kategorisi de devlet tarafından belirlendi. Buna bağlı olarak arazi taşıtları, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs, midibüs gibi araçlar bu teşvikte yararlanabiliyor.

Hurda İndirimi Bana Ne Yararı Sağlayacak?

Hurda indirimi teşvikinden yararlanarak, pek çok konuda avantajlı duruma geçebilirsiniz. Araçların her sene sadece modeli değil, kullanıcıya sunduğu yararlar da değişmektedir. Özellikle yakıt ve tasarruf konusunda, yeni araçlar daha verimli. Her sene biraz daha eski konuma düşen bu araçlar, çevreye daha fazla zarar veriyor.

Sizler de bu teşvik uygulamasını kullanarak, yeni model araçlara daha uygun fiyatlardan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde trafiğe daha güvenli çıkabilir, eski araçlarınızı çöpe atmak yerine, maddi anlamda da değerlendirebilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde, eski araçlar yavaş yavaş trafikten çekilecek ve yeni araçlar yerini alacak.

Hurda İndirimi

2018 yılında çalışmalara başlanılan ve 2019 yılında yürürlülüğe giren bu uygulama ne yazık ki 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi. Vatandaşlar, uygulamanın 2020 yılında da devam etmesini istiyor. Bu indirimden ne kadar yararlanabilirsiniz?

70 bin TL’yi aşmayan araçlar için 10 bin TL indirim alabilirsiniz.

70 bin TL’yi aşan araçlar için 8 bin TL indirim alabilirsiniz. (120 bin TL’yi aşmaması gerekiyor)

120 bin TL’yi aşan araçlar için 3 bin TL indirim alabilirsiniz.

Eğer kullanıcılar hurda indirimi teşvikinden yararlanırsa, 2019 model araçları şu fiyatlardan satın alabilecekler:

2019 modelli Toyota Corolla: 105.80 TL yerine 90.800 TL’ye alınabilecek.

2019 modelli Fiat Efea: 83.900 TL yerine 68.900 TL’ye alınabilecek.

2019 modelli Renault Symbol: 75.900 TL yerine 92.900 TL’ye alınabilecek.

2019 modelli Dacia Sandero: 75.900 TL yerine 60.900 TL’ye alınabilecek.

2019 modelli KIA Rio: 84.900 TL yerine 69.900 TL’ye alınabilecek.

Eğer araçlarınız, hurda araç kategorisinde bulunmuyorsa, bu konuda ne yapabilirsiniz? Eğer aracız 16 yaşından küçükse, bunun için araçları kilo ile alan yerlere başvurabilirsiniz. Makine Kimya Endüstrisi bu noktada hurda araçları kilo başına 80 kuruş ödeyerek satın alıyor. Hurda olan araçlarınızı bu şekilde değerlendirebilmeniz mümkün. Araçlarını bu şekilde değerlendiren araç sahipleri, yeni araçlarına çok daha uygun fiyatlardan sahip olabiliyor.

Designed By Teknolojik bilişim