loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Kendi Aracımla Seyahat İzni (HES Kodu) Gerekir Mi?

Kendi Aracımla Seyahat İzni (HES Kodu) Gerekir Mi?

blog_img

Tüm dünyayı saran ve ölümcül sonuçlar doğuran Koronavirüs salgının önüne geçmek amacıyla yurt içi seyahatlere İçişleri Bakanlığı tarafından kısıtlama getirilmişti. Yani geçerli bir sebep sunarak seyahat izni almadığınız sürece şehirlerarası seyahat maalesef yasaktı.  Ve otobüs seferleri valilik izni ile ancak sefer yapabilmektedir. Kendi aracımla seyahat izni gerekir mi? Zaman gittikçe azalan vaka sayıları normalleşme sürecinin başlaması ile sonuçlandı. Bu süreçte kendi aracınızla yapacağınız seyahat için herhangi bir izin gerekmemektedir.

Koronavirüs kapsamında birçok ile giriş ve çıkış yasaklanmıştı. Bu süreçte herhangi bir şekilde geçerli bir sebep sunmadan maalesef şehir dışına çıkmanız veya giriş çıkışı yasak olan büyükşehirlere giriş mümkün değildi. Koronavirüste alınan önlemler sonucunda salgının az da olsa önüne geçilmesine başlanmasıyla uygulanan yasakların çoğu kaldırılarak, normalleşme sürecine gidilmesine karar verildi. Normalleşme sürecinde ise şehirler arası seyahat yasağı kaldırılarak aynı zamanda uygulanan sokağa çıkma yasakları da kaldırıldı. Fakat tabii ki tedbiri elden bırakmamak için önlemlere hala dikkat edilmektedir. Seyahat izin belgesi ve HES kodu uygulamaları devamlılığını hala sürdürmektedir.

Seyahat İzin Belgesi (HES Kodu) Nasıl Alınır?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir. Aynı zamanda internet aracılığıyla e-Devlet üzerinden de bu imkana ulaşmanız mümkün kılınmaktadır.

Telefonunuza indirmeniz gereken bir uygulamadır. Telefonunuza indirdiğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir. "HES Kodu Oluştur" seçeneğine tıklanır. Kod kullanımınız için belirli bir süresi seçilir ve kod oluşturulur. Bu süre aslında kodun kullanım süresini belirtmektedir. Ve gidiş- dönüş zamanınızın bu seçtiğiniz zaman dilimi içinde olmasına önem vermeniz sizlerin yararına olacaktır.

Bireyler isterlerse telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES Kodu oluşturabilecek. Bu hayat eve sığar uygulaması sistemi içinde kod üretimi, üretilen kodun süre ile belirlenmesi, herhangi bir yol aracılığıyla paylaşılması, kaybedilmesi gibi tamamen tüm genel idare bireylerin kendi kontrolünde sağlanacak. Bireyler , Hayat Eve Sığar uygulaması ile birlikte istediği kadar kod alabilecek, hangi kodu nereyle, hangi kurumla paylaştığını teker teker görebilecek, isteğine bağlı olarak bu kodları iptal edebilecek ya da yetkilerini ortadan silebilecek.

Telefonunuz üzerinden sms sistemini kullanarak HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı şekilde olması gerekmektedir) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

e-Devlet üzerinden de başvuru aracılığıyla kod alımı yapabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim