loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Lastik Patladığında Ne Yapılmalı?

blog_img

Sürücülerin seyahat sırasında en çok korktuğu konularında başında lastik patlaması gelmektedir. Çünkü çoğu sürücü ne yazık ki lastik patladığında ne yapılacağını çok fazla bilmemektedir. Bu durumda eğer araç hareket halindeyken, lastik patlarsa, bu oldukça ciddi bir durum oluşturacaktır. Peki, lastiğiniz patladığı zaman ne yapacaksınız?

Lastik patlaması, sürücülerin en çok korktuğu konulardan bir tanesidir. Çünkü genellikle araç hareket halindeyken meydana gelebilecek ir durumdur. Bu durumda lastik patladığı zaman sakin kalmak ve kontrolü elde sıkı bir şekilde tutmak gerekiyor. Çünkü lastik patlamasıyla sürücüler bir anda panikleyebilmekte ve bu sebeple, kaza yapılabilmektedir. Otomobilin yalpalamasını önlemek için o anda aracın kontrolünü elde tutmak son derece önemlidir. Lastik patladığında yapılması gereken en önemli şeylerin başında aracın kontrolü bulunmaktadır. Ancak burada aracın hangi lastiğinin patladığı da oldukça önemli bir noktadır. Patlayan lastiklerin konumuna göre bir takım önlemler alınabilmektedir.

Arka Lastik Patladığında Ne Yapılır?

Lastik patladığında eğer patlayan lastiğin arka lastik olduğundan emin olduysanız, aracınız yalpalamaya başlayacaktır. Güvenli bir yere yaklaşmak, yapacağınız en doğru ve mantıklı hareket olacaktır. Güvenli bir yere yaklaşarak, direksiyondan asla hâkimiyetinizi çekmeyin. Bunu yapmak içinde ayağınızı yavaşça gaz pedalından çekin. Bu sırada vitesi de düşürmeyi ihmal etmeyin. Sanki normal bir şekilde aracınızı durduracakmış ve bir yere park edecekmiş gibi hareket edin.

Ön Lastik Patladığında Ne Yapılır?

Patlayan lastiğiniz ön lastikte olabilir. Ancak ön lastiğin patlaması, sürücülere daha fazla sıkıntı vermektedir. Çünkü ön lastiğin patlaması, aracın kontrolünü kaybetmeniz sebep olabilir. Aracınızı dengelemek ve savrulmasını önlemek için direksiyon kontrolünüze daha çok önem vermeniz gerekmektedir. Kesinlikle el frenini çekerek ani fren yapmayın. Bu durum kaza yapmanıza sebep olabilir. Kontrolü bir şekilde aracınızı yavaşlatın.

Araç Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lastik patladığında her zaman aracın kontrolünü bırakmamak ve araca hâkim olmak, yapılması gereken en temel şeyler arasında bulunmaktadır. Bütün bunların dışında araç lastiğinin patlaması sık rastlanılan bir durum değildir. Bu tür durumların meydana gelmemesi için mutlaka araç lastiğinin doğru bir şekilde seçilmesi ve 5 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Araç lastik seçimini mevsimine ve kullanacağınız alana göre tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer aracınızı kış aylarında kullanacaksanız kış lastiğini, yaz dönemlerinde kullanacaksınız, yazlık lastik tercih etmeniz gerekmektedir.

Lastiklerin monte edilmesi, lastik değiştirme gibi önemli konular da aslında lastik patladığında karşınıza çıkan en temel konular olacaktır. Çünkü artık günümüzde ehliyet sınavlarında bile kişilere bunlar sorulmakta, karşılarına uygulama olarak çıkmaktadır. Peki, nasıl lastik tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Genel olarak tercih etmeniz gereken lastikler hakkında şunları söyleyebiliriz:

- Lastik ebatlarınızı doğru bir şekilde tercih etmelisiniz. Aracınıza göre doğru lastik ürününü bulamadıysanız, uzmandan destek alarak, en yakın lastik ebatlarını kullanabilirsiniz.
- Markadan ziyade her zaman ürünlerin kalitesine önem vermelisiniz. Ne yazık ki sürücülerin büyük bir kısmı ekonomik anlamı düşündüğü için fiyatlara daha çok önem vermektedir.
- Araçların orijinal boyutlarına göre ürünler tercih edilmelidir.
- Aşırı geniş ya da aşırı dar olan ürünler tercih edilmemelidir.

Designed By Teknolojik bilişim