loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

blog_img

Araçların periyodik bir şekilde bakımının yapılması gerekmektedir. Bu noktada motor yağı bakımının düzenli olarak yapılması ve belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Bizler de motor yağı ve araç hakkında bilmeniz gereken pek çok noktayı sizler için sıralayacağız. Motor yağı, aracın performansı için son derece önemlidir. En önemli işlevleri arasında motorun parçalarının aşınmasını önlemek bulunmaktadır. Düzenli aralıklarda yakıt tasarrufu sağlayacağı için doğru bir şekilde tercih yapılması gerekmektedir. Motor yağı tercih edilirken, fiyattan ziyade ürünlerin kalitesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Her sürücünün araç kullanırken yakıt tasarrufu yapmak istediği bilinen bir şeydir. Bunu da ancak motor yağı ile sağlayabilirsiniz.

Motor Yağının Faydaları Nelerdir?

Motor yağının araca sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Bu sayfalardan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

- Metallerin birbirine sürterek zarar vermesini önlemektedir.
- Motor performansı arttırır.
- Motorun soğumasına ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
- Motorun dayanıklı olmasını sağlar,
- Yakıt açısından tasarruf ve daha sessiz çalışmasını sağlar.

Motor Yağları Değişmezse Ne Yaşanır?

Motorun içinde bulunan parçaların sürtmesini engelleyen ve düzgün çalışmasını motor yağları sağlar. Motorun temiz kalması ve soğuma durumunun kolaylaşması da yine motor yağı kullanımlarıyla mümkün hale getirilir. Yağ bitmesi durumunda motor içinde sürtünme artar ve motorun daha gürültülü çalışmasına sebep olur. Motorun içinde var olan parçalar görev yapamaz hale gelir ve çıkacak sorunların maliyeti artacağı gibi yapılması da uzun zaman alacaktır. Aşındırıcı özelliğin kalınlaşarak gerçeklemesi ise yağ viskozitesinde bozulma meydana gelir. Aracımızın yağını sık sık kontrol etmeli eksilme gördüğümüz durumda ise yağ eklememiz gerekmektedir. Ayrıca aracın motorunda her hangi bir problem olduğunda ve yakıt yerine yağ yakmaya başladığında aracın egzozundan çıkacak duman sayesinde bunu fark edebiliriz.

Motor Yağının Değişim Etkileri

Motorun en verimli halde çalışabilmesi için yıllık olarak motor yağı değişimleri yapılır. Bununla birlikte günlük olarak 10 kilometrenin altında yolculuklarda da bitme süresi kısalabilir. Dur kalk halinin devamlı olması tozlu ve taşlı yollarda kullanımlarda motor yağı değişim zamanını etkileyebilir.  Avrupa'da bakıldığında maksimum 5.000 km sonrasında motor yağı değişim uyarısı gelir. Ancak ülkemizde bu durum 20.000 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Motor yağı değişme süresi ne kadar uzarsa motor içinde o kadar zararlı olmaya başlar. Bu zararların en büyüğü ise motorda güç kaybı yaşanacak olmasıdır. Ayrıca motorun ömrünü kısaltmaya başlar.

Motor Yağı Değişimleri Nasıl Yapılır?

10 bin kilometre yapıldıktan sonra motor yağı değişimi yapılır. Motor yağı değişimlerinde eski yağın tamamen boşaltılması gerekir. Aracın altına girilebilecek şekilde uygun bir yere alındıktan sonra aracın altında bulunan tıpayı kaldırarak eski yağın boşaltılması sağlanır. Eski yağı tamamen boşalttıktan sonra tıpa tekrar yerine takılır. Sonrasında ise yeni yağ yavaş ve doğru ölçüde aracın motoruna koyulur. İşlemin doğru bir şekilde yapıldığından emin olduktan sonra son olarak her hangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir ve araç çalıştırılır. Araç sahibine bir daha ki yağ değişimi ve yapılan tüm işlemler için bir belge verilir ve araç sahibi bir daha ki yağ bakımına bu belgede yazan kilometreye göre gelir. Böylece her hangi bir sorun yaşanmayacağı gibi tüm araç sıvı bakımları da zamanında yapılmış olur.

Designed By Teknolojik bilişim