loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

blog_img

Koronavirüs salgını tüm dünyada neredeyse yıkıcı etkiler yarattı. Ve yarattığı etkileri hala görmekteyiz. Öncelikle insan sağlığını daha sonra ülke ekonomilerini oldukça zarara uğratan bu salgının etkileri ise neredeyse her alanda görülmekte. Etkisinin fark edilir derece de görüldüğü alanlardan biri ise otomotiv sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Araç almak isteyen bireyler sıfır araç ve ikinci el araç fiyatlarına baktığında normal bir fiyatlandırmanın çok üstünde olan miktarları gördüğünde büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilmekte. Her ne kadar bankalar yerli üretim arabaları destek amaçlı kredi faiz miktarlarını düşürse de hala normalin üstünde olan fiyatlar maalesef cep yakıyor. Ve internette en çok aranan ve insanların sorduğu soru ise 2020 yılında ÖTV indirimi gelip gelmeyeceği oluyor.

2020'de ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu bu konu hakkında bir söyleminde 2020 yılı için Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV hakkında indirimin söz konusu olmadığını belirtti. 2020 ÖTV indirimi gelecek mi sorusu devlet tarafından kesin ve resmi olan bir söylem ise hala bulunmamaktadır. Bu sorunun kesin cevabı için gözler devlet tarafından yapılacak açıklamaya çevrildi. Devlet herhangi bir açıklama yapmadan kesin bir şey söylemek doğru değildir. Fakat belirttiğimiz gibi Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

ÖTV Nedir?

ÖTV açılımı karşımıza özel tüketim vergisi olarak çıkmaktadır. Özel tüketim vergisi olan ÖTV satın aldığımız üründe günümüzde uygulanmaktadır. Eskiden uygulamada olan ‘İstihlal Vergisi’ ile ortak yönleri bulunmaktadır. 2001 yılı içerisinde 4780 kanunla kabul edilmiştir.

ÖTV karşımıza öncelikle mücevher gibi lüks olan araba mobilya gibi alanlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra tütün ve alkol içeriği olan insan sağlığına zararlı olarak görülen ürünlerde de özel tüketim vergisine rastlamaktayız. Beyaz eşyalarda da bu vergi içeriğinin olması normal bir durumdur. Beyaz eşyalar aynı zamanda lüks kullanım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara ek olarak kömür, benzin, folik asit gibi çevreye olumsuz etkiler sağlayan ve çevreyi kirlettiği düşünülen ürünlerde de özel tüketim vergisi içindedir.

Özel Tüketim vergisi (ÖTV) ödemesi beyanname sağlaması sürecinde ödenmektedir. Bu vergiyi vergi ödeme yerlerinin anlaşma içinde bulunduğu bankalar aracığılığıyla yapmanız gerekmektedir.

ÖTV ve KDV’nin Farkı

ÖTV ve KDV günümüzde çok sık karıştırılan kavramlar olarak karışımıza çıkmaktadır. Aslında bu iki kavramın anlamlarına baktığımızda ben önemli farkı ÖTV’nin tek aşamalı bir vergi sistemine sahip olmasıdır. Yani alınan ürünlerden tek seferlik bir ithalat veya imalat gibi ÖTV uygulamasıyla alınılır. Fakat KDV tek seferli bir ücretlendirme değildir. Bu ürünlerin elden çıkarılırken veya alınırken yeniden ÖTV uygulanması mümkün değildir.

ÖTV Muafiyeti

Engelli kişiler bazı gerekçeleri sağladıklarında ÖTV’den muaf olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir Engelli Sağlık Kurulu Raporu temin edilmesi olmaktadır. Bu Engelli Sağlık Kurulu’ndan alınan belgeye göre aracı alacak kişinin %90 ve üzeri oranında engel durumu bulunması gerekmektedir. Eğer aracı alacak engelli kişi aracı kullanacak durumda değil ise belirtilene göre 3. derece yakınına kadar B sınıfı ehliyeti olan kişi engelli kişinin aracını kullanmasına yardım edebilmektedir. Eğer kendileri de araç kullanabilecek derecede ise engelli kişilerde bu sahip olduğu aracı kullanabilmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim