loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama

blog_img

Var olan tüm durumlarla ilgili plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Gerek size ait araç için işlemler yapılabileceği gibi satın alma durumlarında da araç bilgilerine sahip olması sağlanır. Araçla ilgili var olan hasar durumlarına ilişkin bilgi için E-devlet üzerinden işlemlere başlanılabilir. Trafik poliçesinden tüm hasar ve kaza verileri alınabilir. Farklı bir araç için yapılacak işlemlerle ilgili ise plaka sorgusu yeterli olmaktadır. TRAMER olarak belirtilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığıyla araca dair 8 farklı kriter özelinde sorgulamalar gerçekleşir. İstenilen her zaman SMS gönderimiyle araç bilgileri dakika içinde alınabilmektedir. Tüm sigortalı araçlar için bu durum geçerli olması da cazip olmasını beraberinde getirir. Peki, plakadan araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılmaktadır?

Araç Plakasından Hasar Sorgulama

Her bir sorgulama işlemi ücretlendirilmekle birlikte birden fazla kriter özelinde de arama yapılabilir. İşlemlerin tamamında veriler sigorta şirketlerinden gelir. Kaza anında oluşan hasarlara ilişkin tutanaklara göre düzenleme yapılır. Bundan ötürü de tam anlamıyla güvenilir bir sonuç ortaya çıkarılacağını söylemek mümkündür. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemlerine hemen başlanılabilir. Hasar geçmişinin sorgulanması, araç detay bilgisinin sorgulanması ya da tutanak bilgilerinin sorgulanması seçeneklerden en çok kullanılanlar arasındadır. Araçta oluşan ağır hasar durumlarıyla birlikte değişen parçaların hangileri olduğu ve ne zaman değiştiği bilgisi de alınabilir. Ayrıca poliçe hatırlatma servisi ve var olan tüm sorgulamaların yapılması da geçerli durumlar arasındadır.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Olur?

Turkcell ile birlikte diğer operatörler Vodafone ve Türk Telekom hatlarından da SMS yoluyla sorgulama yapılabilmektedir. Plakanın yazılmasının ardından 5664’e SMS atılarak plakadan araç hasar kaydı sorgulama gerçekleşir. Var olan tüm tutanaklara göre aracın hangi bölümlerinde ne gibi problemler olduğu da bu şekilde anlaşılır. Ayrıca “PARCA” yazıldıktan sonra boşluk bırakılarak plakanın girilmesi ve sonrasında hasar tarihinin de belirtilmesiyle parça değişim durumlarına dair bilgi alınır. Hasar sonrasında yapılan işlemlerde araçta parça değişiminin olup olmadığının bilgisi alınır.

Değişen Plakalarda Araç Hasar Kaydı Çıkar Mı?

Kullanılan plakanın eski olması veya aracın plakasının yenilenmesi durumlarında dahi plakanın hangi araç tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Belirtilen tarihler arasında plakanın hangi araç kaydında olduğu belirlidir. Bundan dolayı plakanın sonradan değiştirilmiş olması sorgulamanın yapılmasına engel teşkil etmez. Eski ya da yeni plakayla dahi yapılacak tüm sorgulamalarda doğru bilgiye ulaşılması bundan ötürü mümkün olmaktadır. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama sorunsuz bir şekilde doğru bilgileri ortaya çıkarabilmektedir. Ancak olası yanlış durumlara ilişkin ise SBM üzerinden itiraz durumları da oluşturulabilir. Özellikle gerçekleşmemiş kazaların görülme durumu bazı zamanlarda yaşanabilmektedir. Size ait araçların plakadan sorgulamasını yaparken olmayan kaza ve hasarların görülmemesi halinde hemen şikayet oluşturabilirsiniz. Araç bilgilerinin girilmesiyle Sigorta Bilgi Merkezi üzerinden itiraz hakları kullanılabilmektedir. Böylelikle var olan yanıltıcı bilgilerin sistem dışına atılması sağlanabilir. Sorgulama süreçlerinde plaka kullanılabileceği gibi yalnızca şasi numarasından da araçlara ilişkin hasar bilgileri alınabilir. Plakadan araç hasar kaydı sorgulama işlemlerine dair tüm hususlar bu şekilde sıralanabilir. Var olan tüm verilerin daha ayrıntılı görüntülenmesi de ikinci el satışlar öncesinde doğru seçim yapılmasını kazandırır. Telafisi imkansız durumların açığa çıkmaması için satın alma süreçlerinden önce bu tip hasar kayıtlarının sorgulanması yararlı olacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim