loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır?

blog_img

Yakıt hesaplama sürücülerin en çok dikkat ettiği konuların başında gelmektedir. Bunun sebebi, eğer araç düzenli olarak kullanılıyorsa, kullanıma bağlı olarak maddi bir gider olarak karşınıza çıkacaktır. Bu sebeple sürücüler genellikle yakıt hesaplamaktadır. Peki, yakıtın nasıl hesaplanacağını biliyor musunuz? Yakıt hesaplama hakkında merak edilen tüm noktaları sizlere açıklıyoruz.

Yakıt Tüketimini Ne Etkiler?

Yakıt hesaplama konusunda en çok dikkat edilen noktaların başında yakıt tüketimini neyin etkilediği gelmektedir. Yakıt tüketimini etkileyen faktörleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

- Lastiklerin basıncı: Lastiklerinizin basıncının çok düşük olmamasına kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Bununla beraber aracınızın türüne ve mevsimine uygun olarak lastik kullanmalısınız. Yaz aylarında kış lastiğini kullanırsanız, araçlarınızın çalışırken zorlanmasına sebep olabilirsiniz.
- Motor yağının bakımı: araç bakımı içerisinde de değerlendirilebilecek bu bakım, yakıttan fazla verim almanızı sağlayacaktır.
- Sabit hız
- Doğru viteste kullanılan araç: aracı kullanırken, doğru vitesi tercih etmeniz her zaman yakıt tüketiminizi doğrudan etkileyecektir.
- Klimanın kullanımı: Klima kullanımının aşırıya kaçılması yakıt tüketimini olumsuz olarak etkileyecektir.
- Araçta gereksiz yük taşınması: Araca konulan her fazla yük, aracın çalışırken daha fazla efor sarf etmesine sebep olacaktır.
- Araç bakımı: Araçlarınızın rutin bakımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Rutin bakımı yapılan araç, daha az yakıt tüketmektedir.

Görüldüğü gibi yakıt hesaplama konusunda pek çok nokta bazı alınmaktadır. Çünkü yukarıda sıraladığımız her nokta, yakıt tüketimini doğrudan etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer bu noktalara dikkat ederseniz, yakıt tüketimini de kontrol altına alabilirsiniz. Alacağınız yakıtla uzun mesafeler gitmek istiyorsanız, bunun için bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Yakıt tüketiminin hesaplanmasına genellikle araç sürücüleri çok fazla dikkat eder. Burada önemli olan bilgiler alınan yakıt miktarı ile gidilen mesafe bulunmaktadır. İlk olarak bu bilgilerin doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, almış olduğunuz yakıtın 200 TL tutarında olduğunu var sayalım. Gitmiş olduğunuz yol miktarı ise 800 km olsun. Burada almış olduğunuz yakıt miktarı ile gittiğiniz yolu birbirine böldüğünüz zaman kilometre başına ne kadar yakıt tükettiğinizi hesaplayabilirsiniz. 200 TL / 800 km yaptığınız zaman 0,25 TL gibi bir sonuç çıkıyor. Bu da kilometre başında 0,25 TL yaktığınızı göstermektedir.

Araçlar Uzun Yolda Ne Kadar Yakar?

Sürücüler yakıt hesaplama işlemi yaptığında aslında uzun mesafede gidilen yolun daha az yaktığı düşüncesine sahip olurlar. Ancak bu çok da doğru bir düşünce şekli değildir. Burada önemli olan bu araçla ne kadar uzun yol gittiğiniz değil. Yolu giderken aracı nasıl kullandığınızdır. Standart olan bir araçla dikkatli bir 110 km civarında bir kullanım yaptığınızda, yakıtta kritik değişimler görebilirsiniz. Yakıt tüketimini hesaplarken, tasarrufa gitmek istiyorsanız, mutlaka araç kullanımı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Uzun yol az yakar düşüncesinde olan bir kişi, yolda hız sınırlarını zorlarsa, bu durumda tasarruf yapması neredeyse imkânsız olur. Çünkü aracı sürekli gaz vererek kullanmak yakıtı inanılmaz derece hızlı tüketir. Yakıt hesaplama konusunda bu tür noktalara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim