loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yolda Kalınca Ne Yapılmalı?

blog_img

Araba arızaları nedeniyle aracınız hiç beklemediğiniz anda yolda kalabilir. Aracınızın yolda kalmasına neden olarak öncelikle arızalar ya da eksiklikler nelerdir bunlar tespit edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gerekenlerin en başında gelen ise yolda kaldığımızda diğer sürücülerin bizi fark etmesi olmalıdır. Peki, bunun için ne yapmamız gerekiyor? Dörtlüleri yakmanın yanında gece böyle bir durum yaşarsanız kesinlikle reflektör kullanın. Buradan da aracınızda her zaman olası kötü durumlar için reflektör bulundurmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. İçeriğimizin devamında gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Yolda Kalınca Yol Yardımı Çağırmak

Yol yardımı hizmeti kullanıyorsanız hemen çağırın. Kasko sigortanız yol yardımı hizmeti sağlıyorsa çağrı merkezini arayarak yardım isteyebilirsiz. Yol yardımı kullanmıyorsanız ise kendi çabalarınızca çekici veya polisi arayabilirsiniz. Çekici çağırma ücreti ise firmalara göre farklılık gösterebilir.

Neden Yolda Kalırız?

Bunların en başında lastiklerin herhangi birinde sorun olup lastiklerin inmesidir. Lastiklerinizden birinin indiği için yolda kaldıysanız en yakın benzin istasyonuna gidip lastiklerinizi şişirmelisiniz. Arabanın yolda kalmasının nedenlerinden biri de akünün bitmesidir. Akü, motorlu taşıtların çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Bu neden ile yolda kalmamak için aküyü doğru kullanmayı öğrenmeli, yakıt ve lastikleri incelediğiniz gibi aküyü de bitme ihtimaline karşı kontrol etmelisiniz.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Kontağı çevirdiğinizde arabanız çalışmıyorsa akünüz bitmiş olabilir. Akü biterse motora elektrik gitme ve böylece aracınız çalışmayacaktır. Farların sönük yanması, İç aydınlatmaların sönük yanması akünün bitmeye yaklaştığının göstergeleridir. Akü kış aylarında daha fazla ve daha hızlı tükenir. Ayrıca soğuk havalarda motor yağı katılaşır, böylece akü de motora ilk hareketi vermekte zorlanır. Çok sıcak havalarda akünün boşalmasına neden olur. İstanbul, Ankara, İzmir gibi dur kalk trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde akü daha çabuk biter. Çünkü düşük kalan motor devri nedeniyle şarj dinamosu aküyü şarj etmekte zorlanır. Arabanız çalışmıyorken farları, ses sistemini ya da iç aydınlatmayı açık unutursanız akü biter.

Bitik Akü Nasıl Çalışır?

Akü biterse arabayı çalıştırma tekniği, çalışır halde başka bir aracın aküsünü kullanma yöntemine dayanır. Bunun adına ise Akü takviyesi denir. İki araç yan yana gelir kaputları açılır ve her ihtimale karşı yangın söndürme tüpleriniz el altında bulunması gerekir. Araçların birbirine temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Takviye edilecek aracın aküsünün pozitif (+) kutbuna kırmızı kelepçe bağlanır. Daha sonra da kırmızı kablonun diğer ucu, çalışır durumda olan akünün pozitif kısmına bağlanır. Sonra ki adım ise siyah kelepçeyi çalışan arabanın negatif ucuna bağlamak olacaktır. Siyah kablonun diğer ucunu ise arabada ki boyasız, topraklanmış metal bir parçanın üzerine takılması gerekmektedir.

Araç Vurdurarak Çalıştırılır Mı?

Aracı vurdurarak çalıştırma, basitçe itmek anlamını taşır. Uzun vadede debriyaj ve aktarma sistemine zarar verecektir. Fakat vurdurma ile hareketi tekerlekten önce motora vermiş olursunuz. Bu da hareketi ters bir şekilde, üstelik şiddeti debriyajla ayarlamadan sağlamak demektir. Tüm bu işlemlerin sonunda motorda ki krank millerine çalıştıran triger kayışında arıza meydana gelebilir. Mecbur kalmadıkça uzmanlar tarafından da tavsiye edildiği gibi aracı vurdurmak zararlıdır. Ve son seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Designed By Teknolojik bilişim