loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Akü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

blog_img

Akü araçların en önemli parçaların başında gelmektedir. Aracın elektrik sisteminin çalışmasını ve devamında aracın elektrik üretebilmesini sağlayan bir parçadır. Arabalar da sizin de tahmin edebileceğiniz gibi elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Ancak arabalar kendi elektriklerini kendileri üretemez. Bunun içine akülere ihtiyaç duyarlar. Akü bittiğini kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Her şeyden önce aracı çalıştırdığınızda aracınız çalışmıyorsa, bu noktada akünüzün bittiğinden şüphelenebilirsiniz. Ancak akünün bitmesinde çeşitli sebepler etkili olabilmektedir. Bununla beraber aracı çalıştırdığınız zaman gösterge panelini de kontrol etmeniz gerekmektedir. Gösterge panelinde simgeler yanıp sönmüyorsa, akünüzün ömrünü tamamladığını söyleyebiliriz.

Akü Neden Biter?

Akülerin bitmesinde pek çok faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çok soğuk hava koşulları, klimanın çok fazla kullanılması, aküyü en çabuk bitiren kullanımların arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kısa mesafede araçların sık kullanılması da ürünlerin çabuk bitmesine sebep olabilmektedir.

Akülerin çabuk bitmesini istemiyorsanız, bu durumda akü bakımı yapmanız gerekmektedir. Kendi kendinize yapabileceğiniz bir kaç basit bakımla akülerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Öncelikle kullanılacak gres yağı elektrik kaçaklarını önlemektedir. Bunlar ile akü başlarını temizlemeniz gerekmektedir. Akü başlarının paslanması da ne yazık ki akü kullanımını olumsuz olarak etkilemektedir. Akülerinizden yüksek verim almak istiyorsanız, bu noktada arada bir aracınızı uzun yolda kullanmanızı önerebiliriz.

Akü Biterse Ne Olur?

Akü bittiğinde çoğu sürücü ne yapacağını çok bilememektedir. Akü bittiği zaman aracınızı çalışmayacak ve aracın elektronik sistemleri de devreden çıkacaktır. Akü tam bitmeden az bir süre önce çalışma süresi uzadığı için size tamamen bitmeden önce bir kopya verecektir. Araç çalışmadığı zaman yapabileceğiniz en doğru şey, sağlıklı bir takviye ile aküsü sağlam olan bir araçtan destek almaktadır. Aracınızı bu şekilde yeniden şarj edebilir ya da akünüz bittiğinde akünüzü değiştirmeniz gerekmektedir. Ortalama bir akünün süresinin 5 yıl olduğunu ifade edebiliriz. Bu da akünün nasıl kullanıldığı ile alakalı bir durumdur.

Akü Fiyatları Nedir?

Akü fiyatları da aküsü biten kullanıcıların en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Akü fiyatları ürünlerin markalarına ve amper gibi çeşitli özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel bir şekilde fiyat araştırması yaptığımız zaman akü fiyatlarının ortalama 400 TL ila 500 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Aracınız için akü tercih ederken, fiyattan ziyade ürünün kalitesine ve markasına dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde maliyetiniz daha düşük olacaktır. Aracınız için tercih ettiğiniz akü de daha uzun ömürlü olacaktır.

Akü Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Akü değiştirilme işlemi çok kolay ve çok pratik bir şekilde yapılan bir işlemdir. Aracınızda kendi başınıza yapabileceğiniz en kolay işlemlerden bir tanesidir. Ancak kendinizden çok emin değil ve tedirginseniz, bu noktada Akü için bir uzmandan destek almanız yararlı olacaktır. Aküyü kendiniz değiştirmek istiyorsanız, akülerinizin bittiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kendiniz emin olamıyorsanız, servislerden destek alabilirsiniz. Kendiniz akü değiştirmek istiyorsanız, ayarlı bir anahtar kullanarak ilk olarak negatif başlığını daha sonra pozitif başlığı çıkarmanız gerekmektedir. Yeni aküyü yerine oturttuktan sonra önce pozitif sonra negatif başlığı takmanız yeterli olacaktır.

Akünüzün bittiğinden de emin olmak için akü kontrolü yaptırabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim