loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayene Cezası Ne Kadar?

blog_img

Aracı olan ve o araçla trafiğe çıkan her sürücünün araç muayene konusunu iyi bilmeli ve ona göre hareket etmesi gerekmektedir. Çünkü trafiğe çıkan her aracın muayenesinin olması gerekmektedir. Muayenesi olmayan araçların ne yazık ki bir takım cezalara ve yaptırımlara maruz kalabileceğini ifade etmek istiyoruz. Araç muayenesini yaptırmazsınız, aracınıza ceza yazılabileceği gibi, trafikten de men edilecektir. Sizin araç muayenesi için ödeyeceğiniz cezalar bu sefer daha da katlanacaktır. Bu sebeple araç muayene işleminin kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir.

Muayenesiz Araçla Trafiğe Çıkarsam Ne Olur?

Araç muayene olmadan trafiğe çıkarsanız, bu noktada bir akım cezalar ödemek durumunda kalabileceğinizi ifade etmek istiyoruz. Muayenesiz olarak trafiğe çıktığınızda:

Ceza miktarı: 288 TL olarak karşınıza çıkacaktır. Bu miktarların her yıl düzenli olarak arttığını ifade edebiliriz. Aracın muayenesiz olarak trafiğe çıkması çok tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur. Çünkü muayene edilmeyen bir araçta ne tür hasarların ve sorunların olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu da kazaya sebebiyet verebilmektedir. 288 TL'lik cezanızı erken ödemek isterseniz yüzde 25'lik bir indirimden yararlanabilirsiniz. Yüzde 25'lik indirim miktarı sayesinde cezanızı 216 TL'ye düşürebilirsiniz. Ancak bunun için de cezanızı 15 gün içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Eğer indirimden yararlanmak istemiyorsanız, bunun için de en geç 30 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekiyor.

Ceza ödemelerinin dışında bir de manevi anlamda bir ceza bulunmaktadır. Tam olarak ehliyetinizde ceza puanı olarak 10 puan eksilecektir. Artık günümüzde sürücülerin yapmış olduğu olumsuz hareketlere karşı ceza puanı işlenmektedir. Bu da sürücülerin kurallara uymasını ve daha da dikkatli olmasını gerekli kılmaktadır. Araç muayene olmadan trafiğe çıkmanın ceza kodu "34/a" olarak ifade edilmektedir.

Muayenesiz Araçla Yakalanırsam Ne Olur?

Sürücülerin en çok korktuğu konulardan bir tanesi, araçların trafikten men edilmesidir. Eğer muayenesiz bir araçla trafiğe çıkıyor ve üstüne bir de polis ekiplerine yakalanıyorsanız size bir kötü haberimiz var. Muayenesiz olan araçla yakalandığınız an, aracınız trafikten men edilecektir. Ancak zamanda size aracınızı muayene ettirebilmeniz için de 7 günlük bir süre verilecektir. Bu 7 günlük süre içerisinde aracınızı muayene ettirmeniz gerekmektedir. Eğer 7 gün içerisinde de aracınızı muayene ettirmezseniz bu durumda Karayolları Trafik Kanunu devreye girecek ve 34/b ceza kodu uygulanacaktır. Bu ceza koduna göre, araç sahiplerinin 598 TL ceza ödemesi gerekecektir. Sürücü aracını muayene ettirmediği sürece her seferinde ceza ücreti ödemek durumunda kalacaktır. Eğer cebinizden fazla ücretin çıkmasını istemiyor ceza almak istemiyorsanız, kesinlikle Araç muayene yaptırmadan trafiğe çıkmamanız gerekiyor.

Araç Muayenesi Neden Yapılır?

Araç muayenesinin neden yapıldığı çok fazla araştırılmaktadır. Aslında Araç muayene uygulamasının yapılmasında pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Sürücülerin, araç içerisindeki yolcuların ve trafikteki diğer kişilerin sağlığı açısından son derece önemlidir. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Düzenli yapılan muayene sayesinde hem aracın ömrü uzayacak hem de ikinci el değeri artacaktır. Eğer araçta meydana gelmiş olan bir hasar ya da arıza varsa, bu da muayene sırasında belli olacaktır. Aslında düzenli araç muayenesi, her sürücünün yapması gereken görevleri arasında bulunmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim