loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araçta Yangın Tüpü Bulundurmama Cezası

blog_img

Araçta yangın tüpü bulundurulması zorunlu olan eşyaların arasında bulunmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi araçlar elektronik cihazlardır. Çeşitli sebeplerden ötürü yangın meydana gelebilmektedir. Olası bir yangın ya da acil durumunda ani bir şekilde müdahale edilebilmesi için mutlaka araç içerisinde yangın tüpünün bulundurulması gerekmektedir. Bu konuda sürücüler çok fazla araştırma yapmakta ve soruların cevaplarını aramaktadır. Aracınızda yangın tüpü olmazsa hem TUVTÜK muayenesinden geçemezsiniz. Aynı zamanda olası bir polis kontrolünde adınıza trafik cezası kesilebilir. Bu da maddi anlamda sizlere büyük bir zarar olarak geri dönebilmektedir. Araçlarınızda bulundurmuş olduğunuz yangın tüpünün de düzenli olarak kontrolünü yapmanız gerekmektedir.

Araçlarda Yangın Tüpü Neden Zorunludur?

Araçta yangın tüpü ürününü bulundurulması zorunludur. Aracınız seyir halindeyken alev alabilir ya da trafikte yangın tüpüyle müdahale etmeniz gereken bir durum olabilir. Aynı zamanda olası bir polis kontrolünde eğer aracınızda ilk yardım çantası ve yangın tüpü bulunmazsa, bu durumda bir takım trafik cezaları ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu tür sıkıntılı durumla karşılaşmak istemiyorsanız, mutlaka araçlarınızda yangın tüpünü bulundurmanız gerekmektedir.

Araçlarda Neden Yangın Çıkar?

Araçlarda çeşitli sebeplerden ötürü yangın çıkabilmektedir. Bu sebeple araçlarda sürekli yangın tüpünün bulundurulması gerekmektedir. Araçlarda çıkabilecek yangınların sebeplerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Motorlarda meydana gelen yakıt sızması
- Fren balataların çok fazla ısınması
- Meydana gelebilecek kazalar
- Yakıt iletim noktasında meydana gelebilecek hasarlar
- Dışarıdan gelen yakma sabotajı, farklı bir girişim vb.
- elektrik tesisinden fazla akım gelmesi
- Araç içerisinde cam, sigara izmariti vb. maddelerden yangın çıkması

Görüldüğü gibi pek çok sebep araç içerisinde yangın çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda araç içerisinde olan bir yangın tüpü, yangının büyümesini önleyebileceği gibi olası bir can ve mal kaybını da engelleyecektir.

Yangın Tüpü Zorunlu Mu?

Araçta yangın tüpü uygulaması zorunludur. Araçlarda tedbir amaçlı bu ürünlerin bulunması gerekmektedir. Ancak sadece yangın tüpünü aracın bir köşesine koyarak bırakmamanız gerekiyor. Bunun dışında bu yangın tüplerinin son kullanma tarihine ve periyodik bakımlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yangın tüplerinin süresine ve bakımlarına dikkat etmezseniz, aracınızı soktuğunuz muayeneden geçebilir, ancak hafif kusurlu ibaresi alırsınız. Kusursuz bir şekilde araç muayenesinden geçmek istiyorsanız, mutlaka yangın tüpü noktasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araçta Yangın Çıkarsa Ne Olur?

Araçta yangın tüpü olmasına rağmen, aracınızda yangın çıkabilir. Bu durumda mutlaka soğukkanlılığınızı korumalı ve büyük bir endişeye kapılmamalısınız. Aracınızı sakin ve mümkün olduğu kadar güvenli bir yere çekmeniz gerekmektedir. Daha sonra kontağı kapatın ve el frenini çekin. Eğer araçta biri varsa, mutlaka araçtan çıkartın ve güvenli bir mesafede olmasını sağlayın. Hemen itfaiyeyi arayın. Araçta yangın tüpü ile hemen olaya müdahale edin. Ancak müdahaleyi çok yakından yapmayın. Güvenli bir mesafeden, daha doğrusu dumandan etkilenmeyeceğiniz bir mesafeden yangına müdahale edin. Yanan kısım eğer motor kapağının olduğu yerdeyse, kesinlikle motor kapağını açmayın. Bu yangının daha da şiddetlenmesine sebep olabilmektedir. İtfaiye ekiplerinin tam olarak müdahalesi tamamlandıktan sonra aracınıza yaklaşın. Bazen alevler tekrar yükselebilmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim