loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Ehliyet Yenileme Belgeleri ve Evrakları Nelerdir?

Ehliyet Yenileme Belgeleri ve Evrakları Nelerdir?

blog_img

Ehliyet yenileme işlemi, sürücülerin takip ettiği işlemlerden bir tanesidir. Bu işlemin başarılı bir şekilde tamamlanması için sizlerden istenilen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Ehliyet yenileme işlemi hakkında merak edilen tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz. Sürücü değişim belgesinin nasıl yapılacağı, ne kadar ödemenin yapılması gerektiği, verilen geçici ehliyetin ne kadar kullanabileceği vb. konuları içeriğimizde açıklıyoruz.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ehliyet yenileme işlemi için bir takım belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Daha sonra başvuru yapabilirsiniz. Ehliyet yenileme işlemi için sizlerden istenilen belgeler şu şekilde olacaktır:

- Kimlik Belgesi
- Sürücü Sağlık Raporu
- 1 tane biyometrik fotoğraf
- Sürücü belgesinin ödendiğine dair vakıf payı
- Adli sicil belgesi
- Kan grubunu gösteren belge

Ehliyet yenileme işlemi için sadece bu belgeleri hazırlamanız yeterli olacaktır.

Ehliyet Yenileme Ücretleri Nelerdir?

Ehliyetinizi yenilemeye karar verdiyseniz, bir takım ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunlar hem harç hem de ehliyet bedeli olarak karşınıza çıkacaktır. Ödemeniz gereken işlemler de şu ücretler tarafınızdan tahsis edilecektir:

1. Eğer A1, A2, A3 ve F sınıfı ehliyetleriniz varsa: 249,30 TL harç ödemelisiniz.
2. B sınıfı için ehliyetiniz varsa: 751,70 TL harç ödemelisiniz.
3. B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G, M sınıfı ehliyetleriniz varsa bunlar için de 1254,20 TL harç ödemelisiniz.

Ehliyetimi Ne Zaman Kadar Yenileyebilirim?

Ehliyet yenileme işlemi için son tarih 31 Aralık 2020 olarak ifade edilmektedir. 2017 yılından sonra İçişleri Bakanlığı'nın yapmış olduğu düzenleme kapsamında artık eski ehliyetlerin yerine yeni çipli ehliyetler kullanılmaktadır. Sadece ehliyet değil, aynı zamanda pasaport, nüfus ve ehliyet de bu grubun içerisinde yer almaktadır. 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlülüğe giren bu işlem 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek. 2020 yılı içerisinde olduğumuza göre ehliyet yenileme için çok fazla zamanınız kalmamış demektir.

Ehliyet Değişim Ücreti Hangi Bankalara Yatırılmaktadır?

Yukarıda belirtilen ücretleri bankalara yatırarak işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. Trafik vakfınca ve Maliye Bakanlığı'nca geçerli olan tüm bankalara ödemelerinizi yapabilirsiniz. Başvuru sırasında parmak izi vs. işlemlerinin uzunluğunu düşünerek randevu alarak gitmeniz ve ücretinizi erken yatırmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Aynı zamanda PTT aracılığı ile de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet yenileme işlemi için randevu almanız sizin için işlerin daha hızlı bitmesine yardımcı olabilmektedir. AGM tarafından ifade edilen Sürücü Belgesi Randevu Sistemi'nden yararlanabilirsiniz. İnternet sayfasından randevunuzu oluşturabilirsiniz. "Randevu Al" seçeneğine tıkladığınızdan emin olun. Karşınıza size bir takım başlıklar sunulacaktır. Bu başlıklar arasından "Ehliyet Yenileme" seçeneğine tıklayarak, ona göre randevunuzu oluşturabilirsiniz. Ehliyet başvurunuz tamamlandıktan sonra 15 gün içerisinde adresinize yeni ehliyetleriniz teslim edilecektir. Yeni ehliyetleriniz teslim edilene kadar tarafınıza geçici bir ehliyet verilecektir. Bu ehliyetiniz hazır olana kadar kullanmanız için tarafınıza verilecektir. Yeni çipli ehliyetlerinizin basımı tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilecektir.

Sürücülerin en çok kullandığı B sınıfı ehliyet: M, B, B1, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi olarak denklik kazanacaktır. Adayların buna göre işlem yapması gerekmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim