loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Kolay Yoldan Araç Park Etme Nasıl Yapılır?

Kolay Yoldan Araç Park Etme Nasıl Yapılır?

blog_img

Araç park etme işlemi tecrübeli kişiler için de son derece zor bir durumdur. Belirli bir profesyonellik istemektedir. Artık ehliyet kurslarında bile, ilk olarak araç park etme öğretilmektedir. Teoriyi ancak pratik ile kusursuz kılabilirsiniz. Araç park etme zor olabildiği için, bunu ancak pratik yapa yapa daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Peki, Araç park etme işlemi nasıl yapılır? Kolay yoldan araç park edilir mi? Merak edilen bütün soruların cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

Araç park etme, oyunlarda ya da simülasyonlarda görüldüğü gibi, biraz zor bir işlemdir. Ancak sürekli olarak pratik yapıldığında artık bir süre sonra çok kolay bir şekilde araç park edebildiğinizi göreceksiniz. Sürücülerin büyük bir kısmı, ehliyet almış olsalar bile, ne yazık ki park etme konusunda bir zorluk yaşamaktadır. Peki, gerçekten araç park etme işinin bir tüyosu ya da kolalığı bulunuyor mu?

Aracınızı Nelerde Daha Çok Kullanıyorsunuz?

Araç park etme işleminin belki en önemli noktalarını başında, aracın nerede kullanıldığı gelmektedir. Aracınızı eğer kalabalık şehirde ya da kalabalık alanlarda kullanıyorsanız, bu iş biraz daha zor olabilir. Ancak bu işi ne kadar kısa süre içerisinde çözebilirsiniz. Otopark, havaalanı, otogar gibi alanlarda çeşitli park etme tüyoları bulunmaktadır.

Dikey Araç Park Etme

Dikey araç park etme, diğer araç park etme yönlerine göre daha kolaydır. Bisiklet ve motor gibi araçların parkı, otomobillere göre çok daha kolaydır. Ancak park ettiğiniz araçların sağ ve sol taraflarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü park ettiğiniz araç ne sağa ne de sola yakın olmalıdır. İki taraf için de eşit mesafe bırakabilmeniz gerekmektedir. Bunu ancak pratikle daha kusursuz bir hale getirebilirsiniz. Artık bu mesafeyi park ederken, otomatik olarak ayarlıyorsanız, başarmış sayılırsınız!

Yatay Olarak Araç Park Etme

Yatay olarak park etme, biraz daha zor görülebilir. Ancak bu park yönteminde daha rahat hareket edebilirsiniz. En çok uğraştırılan park yöntemlerinin başında gelmektedir. Çükü hem arkadaki hem de ön taraftaki araca dikkat etmelisiniz. İki aracında zor çıkmasını engellememelisiniz. Direksiyonu iyi kullanabilmeli, mesafeyi iyi ayarlayabilirsiniz. Bu yöntem biraz daha karışık olabileceği için, daha detaylı aktarabiliriz:

  • İlk olarak, aracınıza uygun olacak bir boşluk bulmanız gerekmektedir. Bu boşluk, aracınızın rahatça girip çıkabileceği bir boşluk olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, diğer araçları engellemeyecek bir boşluk olmalıdır. Eğer doğru yeri bulamazsanız, problem yaşayabilirsiniz.
  • Artık boşluğu bulduysanız, park etmeyi işlemine geçebilirsiniz. İlk olarak arkada kalan aracı, gerçekten arkanızda bırakmanız gerekiyor. Bunun için öndeki aracın yanına yaklaşmalısınız. Kabaca bir ölçü vermemiz gerekirse, ilk olarak aracınızın arka lastikleri, arka tampona denk gelmelidir. Kısaca bu şekilde bir matematik hesabını yaptığınızca artık aracınızı park edecek aşamaya geldiniz demektir.
  • 45 derecelik bir açıyla yavaş yavaş geriye gelin.
  • Öndeki araçla mesafenizi kontrol edin. Sadece arkaya odaklanırsanız, ön tarafı çarpabilirsiniz. Öndeki araca çok yaklaşmayın. Kendinize hareket ve manevra edecek bir alan bırakmalısınız. Doğru hamleleri yaptığınızda park etmeyin başaracaksınız.

Araç Park Etmek Zor Mu?

Araç park etme işlemi, çoğu kişi tarafından zor olup olmadığı merak edilmektedir. Özellikle daha önce hiç bilmediğiniz bir yerde park etmeniz gerekiyorsa, bu noktada biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer ne kadar denerseniz, deneyin zorluk yaşıyorsanız, bu noktada, park için ayrılan özel park alanlarını tercih edebilirsiniz. İlk zamanlarda bu tür uygulamalar yaparak, kendinizi zora sokmaktan kurtarabilirsiniz. Araç park etme işlemi tahmin ettiğiniz kadar zor değildir. Biraz matematik ve biraz da pratiktir. Doğru alanı seçmeli ve doğru yeri bulmalısınız. Geri geri park edebilirsiniz. Tedbirli olurken, aynı zamanda arkadan gelen araçları da kontrol etmelisiniz. Aksi durumda park ederken, kazaya sebebiyet verebilirsiniz.

Ve her şeyden en önemlisi, park ederken zorluk yaşıyorsanız, bu konu hakkında mutlaka çevrenizden yardım istemeye çalışın. Yardım sayesinde, park etme işleminizi daha kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Tedbirli olmak, planlı olmak ve her şeyden daha önemlisi sürekli olarak pratik yapmak, park etmenizi daha da kolay bir hale getirecektir. Başarılı bir araç park etmek tahmin ettiğiniz kadar zor değil.

Designed By Teknolojik bilişim