loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Rot Balans Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rot Balans Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

blog_img

Rot balans ayarı, çoğu sürücüler tarafından rot ayarı olarak da ifade edilmektedir. Bu sistemin en temel özelliği, aracın direksiyonu döndüğünde aynı zamanda tekerlekler de dönmektedir. İşte tekerleklerin direksiyona göre dönmesini sağlayan sistem rot balans ayarı olarak ifade edilmektedir. Bu rot ayarı olarak ifade edilirken, balans ayıra da tekerleklerin arasındaki açıların ayarlanması işlemi olarak tanımlanmaktadır.

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, tekerleklerinizin iç açıları ve uzaklıklarının birbirine eşit olmasını sağlayan önemli bir ayar türüdür. Bu ayarın doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Çünkü ayar doğru bir şekilde yapılmıyorsa, araç sağa ve sola çekebilir. Aynı zamanda bu ayarın yapılmaması durumunda, aracın tekerlek dişlerinin sıyrılması ve tekerleklerin çabuk bir şekilde yıpranmasına sebep olacaktır.

Rot Ayarı Nasıl Yapılmaktadır?

Rot ayarı yapılırken, bunun mutlaka bir uzman tarafından yapıldığında emin olmanız gerekmektedir. Uzman olan kişiler, rot ayarınızı doğru bir şekilde yapacağı için aracınızda herhangi bir teknik sorun meydana gelmeyecektir. Aracınızda meydana gelen bir sorunun rot ayarından mı yoksa başka bir yerden mi kaynaklandığın bu şekilde öğrenebilirsiniz. Rot ayarı, bilgisayar üzerinden belirlenmektedir. Bu şekilde hata payı 0 olacaktır. Rot balans ayarı yapılırken, bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bizler de bu dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde ifade edebiliriz:

- Araçlardaki lastiklerin basınç ayarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
- Araçların markasına ve modeline göre ölçüm yapılmalıdır.
- Hidrolik direksiyon ayarına göre bir takım ayarlamalar yapılmalı. Direksiyon kesinlikle düz durmalıdır.

Balans Ayarı Nedir?

Rot balans içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da balans ayarıdır. Balans ayarı, aracın yükünün tekerleklere eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlamaktadır. Eğer bu işlem doğru bir şekilde yapılmazsa araçta istenmeyen titremeler başlar. Bu durumda aracın hızı ne kadar artarsa, titreme miktarı da o kadar artacaktır. Aracınızın ön tekerleklerinde rot balans ayarında sorun varsa titreme aracın önüne göre daha fazla hissedilecektir. Arka kısımda sorun varsa, titreme arka kısımda daha fazla olacaktır.

Balans Ayarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Rot balans ayarı yaparken rot ayarında dikkat edilmesi gereken noktaları ifade ettik. Aynı şekilde balans ayarı yapılırken de dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Balans ayarı yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde.

- Aracın dört tekerliğinin ağırlığının eşit olması gerekmektedir.
- Analiz sırasında jant bilgilerinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir.
- Balans ayarının doğru bir şekilde yapılması için, işlemi yapacak bilgisayara iyi bir şekilde bağlanması gerekmektedir.

Rot Balans Fiyatları Nedir?

Sürücülerin fiyat konusunda yaptığı araştırmalardan bir tanesi de rot balans fiyat araştırmasıdır. Rot balans konusunda hizmet veren pek çok firma bulunmaktadır. Konuyla ilgili tercih edilebilecek firmanın fazla olması, fiyat farkının da olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kısacası, aracın sağlıklı ve kazasız bir şekilde kullanılması, gidilecek yere varılması için mutlaka rot balans ayarının düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yukarıda hem rot hem de balans ayarı için dikkat edilmesi gereken tüm noktaları sıraladık.

Designed By Teknolojik bilişim