loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Kazası Tutanağı Nasıl Tutulur?

blog_img

Meydana gelen bir trafik kazasının sonucunda araçlar eğer maddi hasarlar meydana gelirse, bu durumda trafik kazası tutanağı tutulmalıdır. Bunun olması için en az 2 aracın maddi hasar yaşaması gerekmektedir.     Kaza geçirilen kişilerin, kazayı nasıl yapıldığını anlatan kazanın kayıt altına alınması gerekmektedir. Kazayı yapan tarafların bu kazayı tutanak üzerinden tutmaları, sigorta işlemleri açısından büyük önem taşıyor.

Kaza Tespit Tutanağı Sırasında İstenilen Belgeler

Kaza tespit tutanağı için gerekli olan bazı belgeler bulunuyor. Sigortalarını düzenleyen şirketlerine bu belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. İşte trafik kazası tutanağı için gerekli belgeler:

 • Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı
 • Sürücülerin Ehliyet ve Ruhsat Fotokopisi
 • Kaza Yerine Ait Çekilen Fotoğraflar
 • Poliçenin Fotokopisi

Belirtilen bu belgelerin hazırlanması son derece önemlidir. Peki, kaza tespit tutanağının nasıl hazırlanması gerekiyor?

Kaza tutanağının üzerine, kazanın meydana geldiği anın fotoğrafının kaba taslak çizilmesi gerekmektedir. Kazanın nasıl olduğu çizilerek anlatılması son derece önemli. Ancak bunu iki tarafında yapması gerekiyor. Aynı şekilde altına da imza atılması gerekiyor. Kaza sonrasında bu tutanak 2 nüsha olarak hazırlanmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaza, herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Kaza meydana geldiğinde, herkes için kaza tespit tutanağının büyük bir önem arz ettiği bilinmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi, kazanın nasıl meydana geldiğinin çizilerek anlatılması ve yukarıda ifade edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Her sürücü bu belgeyi hazırlarken kendi gözlemlerini ön plana aktarmalıdır.

Kaza Tespit Tutanağı İmzalanmazsa Ne Olur?

Bazı durumlar, kaza tespit tutanağının doldurulmasını engellemektedir. Bu durumlar şu şekilde ifade edilmektedir:

 1. Sürücülerden biri ya da ikisi alkollüyse
 2. Belgesiz olarak araç kullanılıyorsa
 3. Sürücülerden birinin akıl sağlığından şüphe ediliyorsa
 4. Yetersiz sürücü belgesi bulunuyorsa
 5. Sürücünün yaşı küçükse
 6. Kazaya karışan araçlardan biri ya da daha fazlası kamu kurumlarına ait ise
 7. Aynı zamanda zarar verilen araçlar kamu malına zarar vermiş ise

Bu durumlarda, maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı tutulmaktadır. Aynı zamanda yaralanma ya da ölüm gibi sonuçlar sebebiyle de kaza tespit tutanağı tutulmaz.

Kaza yapıldığı zaman işlemlerin tamamlanmasının ardından, anlaşmalı ve yetkili bir servise gidilmesi gerekmektedir. Hasar ihbarını yapmak istiyorsanız, fotoğraf ile başvurmanız gerekmektedir.

Hasar İhbarı Yaparken Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Hasar ihbarı yaparken, eğer başvuruda bulunacaksanız, bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Eğer aracınızın sigortası bulunmuyorsa, meydana gelen hasarları gidermek için, bir kasko sigortası temin edebilirsiniz. Kaskosu olan araçlar, bu süreci daha hafif bir şekilde atlatabilmektedir. İhbar yapılırken: poliçe fotokopisi, ifade tutanakları, görgü tespitlerinin tutanakları, ruhsat fotokopisi, sürücülerin ehliyeti, alkol raporu mutlaka hazırlanmalıdır.

Kasko Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Kaskonun pek çok yararı bulunuyor. Trafikte meydana gelen can ve mal kayıplarını önlemek için uygulanacak yöntemlerin başında kasko gelmektedir. Kasko sadece bu hasarları değil, aynı zamanda doğal afet, hırsızlık ve terör olayları gibi, ek teminatları da içerisinde barındırmaktadır. Kasko yaptırmanın avantajları şu şekildedir:

 1. Kaza sonucunda meydana gelen hasarlar karşılanmaktadır.
 2. Araç sahiplerine çekici imkânı sunar. Eğer kişiler kazaya karışmışlarsa, bu şekilde çekici hizmetlerinden faydalanabilirler.
 3. Yedek araçlar temin edebilirsiniz. Eğer aracınız kazaya karışmış ise, mağdur olmamanız için kasko şirketleri sizlere araç temin edebilirler.
 4. Hırsızlık durumunda, kaskodan yararlanabilirsiniz.
 5. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, doğal afetlerde meydana gelen zararlar giderilmektedir.
 6. Aynı zamanda ek hizmetleri satın alarak, kaskonuzu genişletebilirsiniz.
 7. Sağlık sorunlarına da destek alabilirsiniz.

Kasko fiyatları firmadan firmaya, almak istediğiniz teminatlardan teminatlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ek hizmet alarak, aslında kendi kasko fiyatınızı kendiniz teminat altına alabilirsiniz. Bütçenize uygun farklı kaskoları alabilirsiniz.

Trafik kazalarının ne zaman meydana geleceğini bilinmemektedir. Bu durumda, ansızınız oluşabilecek trafik kazalarına karşı önlem almak son derece önemli. Bu önlemi de kasko sigortası ile alabilirsiniz. Her geçen gün trafik kazaları artmaktadır. Bilinçsiz sürücülerin artması ne yazık ki bu kazaların artmasındaki en temel sebeplerin başında gelmektedir. Bu ölümlü kazaların azaltılması için sürücülerin bilinçlenmesi son derece önemlidir. Bilinçli sürücüler, ölümlü kazaları azaltmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim