loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar?

blog_img

Arabada sigara içme cezası, çoğu kişinin çok ciddiye almadığı, ancak en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Sigara içmek insan sağlığına çok zararlıdır. Ülkemizde de sigara kullanan kişilerin sayısı epey fazla olduğu için, araçlarda da sigara içilmektedir. Emniyet son zamanlarda trafikteki denetimlerini çok sıkılaştırdı. Bunun sebebi, trafikte meydana gelebilecek can ve mal kaybının yaşanmasını önlemek. Dünyada sigaraya karşı pek çok yaptırım uygulayan ülkelerden bir tanesi Türkiye'dir. Ülkemiz, sigara kullanımını azaltmak adına, pek çok cezalar uygulamaktadır. Durum böyle olunca, vatandaşlar, internet üzerinden "Arabada sigara içme" cezasını araştırmaktadır. Bizler de araba içilen sigaranın cezasından bahsetmeden önce sigaranın zararlarından ve bu cezanın nasıl ödenebileceğinden bahsetmek istiyoruz.

Sigara İçme Cezası

Tüm toplu taşıma araçlarında, eğitim kurumlarında, ibadet alanlarında, sağlık kuruluşlarında, devlet dairelerinde, kamuya açık tüm alanlarda sigara içmek yasaklanmıştır. Bunun dışında pek çok ticari işletmede sigara içilmeyeceğine ve içildiğinde ödenecek cezalarla ilgili bir tabela bulunmaktadır. Aslında kapalı tüm alanlarda sigara içilmeyeceğini belirtebiliriz. Gelen bu kısıtlamalara son olarak arabalar da eklendi. Artık vatandaşlar araçlarının içerisinde sigara içememektedir. İçtikleri takdir de belirli bir cezası bulunmaktadır. Bu sebeple sigara yakmadan önce, bulunduğunuz yerde sigara içmenin cezasının olup olmadığını öğrenmeniz sizin adınıza yararlı olacaktır. Sigarayla mücadele kapsamında alınan bu kararda, arabada sigara içmenin belirli bir cezası bulunmaktadır. 2019 yılında 153,50 TL olan sigara içme cezası, 2020 yılında 188 TL'ye çıktı. Bu da ileriki senelerde cezaların artabileceğini bir kere daha göstermektedir.

Sigara İçmenin Zararları

Arabada sigara içme cezasını ifade ettiğimize göre, sigara içmenin bir takım zararlarından bahsetmek istiyoruz. Ne yazık ki ülkemizde pek çok sigara içen vatandaş bulunmaktadır. Genel olarak sigaranın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Sigara kullanan bir kişinin damar tıkanıklığı olabilmektedir.
- Zaman içerisinde el ve ayakta sararmalar görülebilir.
- Sigara içmek, ileriki dönemlerde kangren vb. rahatsızlıklara sebep olabilir.
- KOAH sigara içenlerde çok fazla görülmektedir. Sizin de bildiğiniz gibi KOAH, solunum yoluyla alakalı ciddi bir rahatsızlıktır. Son evresi, makineye bağlı olarak nefes almaktır.
- Kişinin zaman içerisinde koku, tat vb. duyuları azalacaktır.
- Bayanlarda menopoza, erkeklerde de kısırlığa sebep olabilmektedir.
- Sigara içmek kansere sebep olabilir.

Görüldüğü gibi sigara içmenin pek çok zararı vardır. Devlette bunun bilincinde olarak, vatandaşların sigarayı daha az tüketmesini sağlamak amacıyla, pek çok yerde sigara kullanımına yasak getirmektedir. Bu yasakları da para cezasıyla şekillendirmektedir. Para cezasının her yıl artması, vatandaşlar için caydırıcı bir nitelikte olmaktadır.

Özel Arabalarda da Sigara İçmek Yasak Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi arabada sigara içme konusu pek çok aracı kapsamaktadır. Zaten önceki zamanlarda toplu taşıma araçlarında, minibüsler sigara içmek yasaktı. Ancak 2019 yılında yürürlülüğe giren bir yasayla özel arabalarda da sigara içmek yasaklanmış, yasağa rağmen sigara içen vatandaşlara para cezası kesileceği ifade edilmişti. Hususi araçlar ve taksiler de dâhil olmak üzere arabada sigara içme yasağı tüm araçlar için geçerlidir. Sigara gibi sigara ürünü olarak adlandırılan pek çok tütün ürünü bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim